godlo

szyszka

Wizyta delegacji nauczycieli szkół leśnych z Francji

W dniach 5-6 kwietnia br. gościliśmy w Technikum Leśnym w Zagnańsku delegację nauczycieli szkół leśnych z Francji.

Wizyta została zorganizowana dzięki staraniom Ministerstwa Środowiska oraz Dyrekcji Generalnej ds. Oświaty Rolniczej i Nauki we Francji - instytucje te odpowiedzialne są za szkoły leśne w Polsce i Francji. Program wizyty był bardzo napięty, chcieliśmy pokazać osiągnięcia naszej szkoły oraz jak najwięcej atrakcji ziemi świętokrzyskiej.

W sobotę wspólnie z nauczycielami naszej szkoły, z-cą dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Radomiu Tomaszem Krawczykiem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Zagnańsk Tomaszem Kuszewskim, Wójtem Gminy Zagnańsk Szczepanem Skorupskim przywitaliśmy w szkole delegację z Francji koncertem zespołu Sygnalistów Myśliwskich. Następnie goście zwiedzali Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych ,w którym sokolnicy opowiadali, w jaki sposób przywracają ptaki do naturalnego środowiska. Największą atrakcją były pokazy lotów ptaków drapieżnych, takich jak: orzeł przedni, sokół wędrowny czy raróg. Goście z Francji z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli pokazy, mieli również bardzo dużo pytań do organizatorów lotów. Swoimi umiejętnościami pochwaliła się również sekcja pilarzy, przygotowując pokaz okrzesywania, przecinki oraz zmiany łańcucha na czas.

Po przerwie kawowej nauczyciele przedmiotów zawodowych omawiali zasady kształcenia zawodowego w technikum leśnym, porównując je jednocześnie z zasadami obowiązującymi we Francji. W trakcie zwiedzania szkoły zaprezentowany został nowoczesny sprzęt dydaktyczny wykorzystywany podczas nauki przedmiotów zawodowych w naszej szkole.

Po pełnym wrażeń dniu goście z Francji odwiedzili jeszcze jednego z najstarszych dębów w Polsce – Dęba Bartka oraz Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

W niedzielę rano zgodnie z planem obyła się wycieczka do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, tam zwiedzano Gołoborze , Klasztor na Św. Krzyżu oraz największy rezerwat ścisły modrzewia polskiego na Górze Chełmowej. Goście byli zachwyceni pięknem przyrody Gór Świętokrzyskich, zwłaszcza że całą wiedzę o parku przekazywał pan Piotr Szafraniec dyrektor parku. Trzeba przyznać, że nasi goście mieli doskonałą kondycję, ponieważ po obiedzie wyruszyli na następną wycieczkę, tym razem zwiedzali Kielce, a tu między innymi Geopark ( podróż kapsułą 5D„Podróż do wnętrza Ziemi),rezerwat geologiczny Kadzielnia, Wzgórze Katedralne.

Mamy nadzieję, że pierwsze spotkanie zapadnie na długo w pamięci naszych gości, a współpraca między szkołami leśnymi będzie się rozwijała i przyniesie korzyści zarówno uczniom polskich, jak i francuskich szkół leśnych.

{gallery}galeria/20140-04-05:::0:0{/gallery}

wstecz