godlo

szyszka

Spotkania Sokolników w Technikum Leśnym w Zagnańsku

W dniach 7-8 listopada 2013 roku w Technikum Leśnym w Zagnańsku odbyły się po raz pierwszy Spotkania Sokolników Szkół Leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska. W naszej szkole gościliśmy uczniów z Rogozińca, Milicza i Białowieży wraz z opiekunami.

W pierwszym dniu zjazdu uczestnicy zwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, a o pracy w sokolarni opowiadał opiekun sekcji sokolniczej pan Jerzy Pawiński. Następnie uczniowie wysłuchali ciekawych referatów:

  • „Kierunki zmian liczebności ptaków drapieżnych w regionie świętokrzyskim” (Piotr Wilniewczyc RDOŚ Kielce)
  • „Warunki hodowli ptaków drapieżnych – 40 lat współczesnego sokolnictwa” (Henryk Mąka – członek Zarządu Gniazda Sokolników).
  • „Metody rehabilitacji ptaków drapieżnych” (Paweł Kowalski)
  • „Pies podsokoli, metody układania i prowadzenia” (Jerzy Pawiński)

Po obiedzie grupa zwiedzała Wystawę Myśliwską w Muzeum Narodowym w Kielcach Następnego dnia po zajęciach teoretycznych uczestnicy Spotkania Sokolników wzięli udział w 40. Jubileuszowych Ogólnopolskich Łowach z Sokołami, które w województwie świętokrzyskim odbyły się po raz piąty. Grupie sokolników towarzyszyli pani Anna Kowalska - dyrektor ZSL w Zagnańsku oraz pan Jerzy Pawiński - nauczyciel gospodarki łowieckiej oraz opiekun Sekcji Sokolniczej.

W łowach z ptakami drapieżnymi (sokołami, jastrzębiami, orłami i myszołowami) uczestniczyli sokolnicy z Polski, Austrii, Czech, Niemiec i Słowacji.

Wszyscy uczestnicy Spotkań Sokolników wrócili z łowów zachwyceni przepiękną atmosferą polowania. Niezwykły krajobraz Ziemi Świętokrzyskiej w jesiennej aurze, piękno i siła ptaków drapieżnych, a również sympatyczne towarzystwo sprawiło, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników. /MB/

wstecz