godlo

szyszka

Humaniści ze Szkół Leśnych w Zagnańsku VI Forum Humanistów Szkół Leśnych w Zagnańsku

W dniach 15-17 października 2014 r. humaniści ze Szkół Leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska spotkali się kolejny raz w Technikum Leśnym w Zagnańsku, aby pogłębiać wiedzę, sprawdzać swoje umiejętności i oczywiście świetnie się bawić.

Przybyli Goście z różnych zakątków Polski: z Technikum Leśnego w Białowieży, TL w Biłgoraju, TL w Brynku, TL w Lesku, TL w Rogozińcu. W tym roku uczniowie rywalizowali podczas następujących konkursów:

 1. Multimedialny Konkurs Językowy - rozwiązując test wyboru, uczestnicy konkursu wykazali się znajomością poprawnej składni i fleksji. Często zadania były podchwytliwe i tylko prawdziwi miłośnicy poprawnej polszczyzny mogli poradzić sobie z przykładami. Oto kilka wybranych:
  • Które sformułowania uważasz za poprawne?
   • a) Mam troje dzieci. Chcę ich jak najlepiej wychować.
   • b) Mam troje dzieci. Chcę je jak najlepiej wychować.
   • a) Aktualny dyrektor szkoły jest matematykiem.
   • b) Obecny dyrektor szkoły jest matematykiem.
   • a) Mam troje dzieci. Chcę ich jak najlepiej wychować.
   • b) Mam troje dzieci. Chcę je jak najlepiej wychować.
   • a) w cudzysłowie zaznaczymy czyjeś słowa
   • b) w cudzysłowiu zaznaczymy czyjeś słowa
 2. Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego - rok 2014 w województwie świętokrzyskim jest rokiem poświęconym Stefanowi Żeromskiemu. Podczas Forum uczestnicy konkursu zaskakiwali znajomością ciekawostek z życia pisarza, trzeba przyznać, że byli naprawdę dociekliwi. Pytania dotyczyły również ogólnej wiedzy na temat twórczości Żeromskiego, a część odpowiedzi wymagała odgadnięcia miejsc i osób przedstawionych na fotografiach.
 3. Konkurs teatralny „Bawimy się w teatr” – uczniowie przedstawiali scenki z bajek w wersji Jana Brzechwy. Ale trudność polegała na tym, że testy do przygotowania losowali dzień przed występem. Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością, profesjonalizmem i prawdziwym talentem aktorskim. Jury konkursu miało nie lada zadanie z wyborem laureatów, ponieważ poziom był bardzo wyrównany.

Zaproszeni Goście poznawali również region świętokrzyski. W tym roku zwiedzali miejsca związane ze Stefanem Żeromskim, odwiedzili między innymi: źródełko Biruty i Wzgórze Katedralne w Kielcach oraz „Szklany Dom” w Ciekotach (a tu rozwiązywali quest „Poznaj krainę Stefana Żeromskiego). Tradycyjnie jak co roku uczestnicy Forum odwiedzili również pradawnego Bartka, a tam wykonali pamiątkowe fotografie.

Wieczorem w internacie Technikum Leśnego młodzież zorganizowała dyskotekę, aby przez wspólną zabawę, integrować się z koleżankami i kolegami ze szkół leśnych.

Na uroczystej gali podsumowującej VI Forum Humanistów Szkół Leśnych laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, nagrody i dyplomy. Do gratulacji dołączył się także pan Szczepan Skorupski – Wójt Gminy Zagnańsk, pan Henryk Milcarz – prezes Wodociągów Kieleckich oraz pan Tomasz Kuszewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk, którzy ufundowali nagrody dla uczestników Forum.

Patronatem honorowym VI Forum Humanistów w Zagnańsku objęli: pani Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty, pan Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz pan Zdzisław Wrzałka - Starosta Kielecki.

Uczniowie Technikum Leśnego przygotowali krótką inscenizację na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego, a Maciej Kołodziejczyk z klasy I a wykonał dwa utwory muzyczne dla wszystkich uczestników Forum, na flecie oraz na gitarze.

Sygnały dla zwycięzców zagrali uczniowie z Sekcji Sygnalistów Myśliwskich.

Forum Humanistów jak zawsze towarzyszyła przyjemna i pełna kreatywności atmosfera, a organizatorzy już zaczynają planować następne spotkanie, aby za rok znów mile zaskoczyć Gości. /MB/

wstecz