godlo

szyszka

„Doświadczenie wzbogaca” – wizyta studyjna partnera niemieckiego

W dniach 15–21 maja 2011 w Zespole Szkół Leśnych im. R. Gesinga w Zagnańsku przebywała grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły leśnej Morgenröthe (Niemcy). W sześcioletniej historii kontaktów była to trzecia wizyta studyjna z udziałem młodzieży niemieckiej.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

Przez cztery dni Goście z Niemiec poznawali zasady gospodarki leśnej w Polsce. Działo się tak przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Nadleśnictwa Zagnańsk, które zaprezentowało Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska, system e-las oraz zorganizowało zajęcia praktyczne na w leśnictwach  Występa (prace pielęgnacyjne), Długojów (szacunki brakarskie) i Adamów (gaszenie pożaru fragmentu lasu).

Ważnym elementem programu okazały się również zajęcia w Nadleśnictwie Stąporków z zakresu szkółkarstwa.

Wizyty w Niekłaniu i Świętokrzyskim Parku Narodowym pogłębiły wiedzę leśną naszych Gości przy jednoczesnym poznaniu atrakcji turystycznych Regionu Świętokrzyskiego. Młodzieży z Niemiec zaoferowano również wycieczkę do Chęcin i do Kielc. We wszystkich wyjazdach brali również udział uczniowie naszej szkoły.

Tradycją wzajemnych wizyt studyjnych stały się oficjalne spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, oświatowych i leśnikami. Na tegoroczne spotkanie zaproszenie zechcięli przyjąć Wicewojewoda Świętokrzyski – p. Beata Oczkowicz, Starosta Powiatu Kieleckiego – p. Zdzisław Wrzałka,  Wójt Gminy Zagnańsk – p. Szczepan Skorupski i inni znakomici Goście.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia dotychczasowej współpracy  szkół Zagnańsk – Morgenröthe. Zaprezentowany dorobek spotkał się z wysokim uznaniem Uczestników spotkania. Jednym z jego wyrazów był list przekazany po wizycie przez  Wicewojewodę p. Beatę Oczkowicz. W podziękowaniu za gościnę strona niemiecka przekazała pomoce dydaktyczne – modele komórki i kiełkowania oraz schemat budowy pilarki. Na pamiątkę pobytu młodzież i nauczyciele z Niemiec otrzymali wydawnictwa albumowe o Polsce, materiały promocyjne o Regionie Świętokrzyskim i gadżety pamiątkowe.

Życzeniem naszych Gości było poznanie trudnej wspólnej przeszłości i złożenie wizyty w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Zakwaterowanie w internacie Zespołu Szkól Leśnych w Zagnańsku umożliwiło poznanie codziennego życia społeczności szkolnej i zorganizowanie wspólnych przedsięwzięć, np. rozgrywek sportowych i zajęć na strzelnicy pneumatycznej w Miedzianej Górze.

Informację o wizycie „Doświadczenie wzbogaca” przekazała koordynator współpracy polsko-niemieckiej – Agnieszka Wilczyńska.

wstecz