godlo

szyszka

III Forum Humanistów Szkół Leśnych – podsumowanie

III Forum Humanistów Szkół Leśnych obyło się w dniach 19-21 października 2011 w Technikum Leśnym w Zagnańsku. Przybyły do nas drużyny z 8 szkół leśnych z całej Polski: z Biłgoraju, Białowieży, Brynka, Goraja, Milicza, Leska i Starościna.

 

Celem Forum Humanistów jest przede wszystkim zainteresowanie uczniów językiem polskim, literatura i kulturą. W tym roku realizowaliśmy te założenia w następujący sposób. Uczniowie rywalizowali w trzech konkursach, wspólnie z opiekunami zwiedzali Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oglądali film pod tytułem: „1920. Bitwa warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Gospodarze pokazali również gościom legendarnego Bartka, a pan Sławomir Szostek opowiedział o planach ratowania tego zabytkowego drzewa.

III Forum Humanistów Szkół Leśnych objęli patronatem:

 • Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
 • Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty

Książki i czasopisma ufundował wydawca czasopisma psychologicznego „Charaktery”.

W ramach Forum odbyły się następujące konkursy:

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza

W roku 2011 mija 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Uchwalony przez Sejm Rok Miłosza jest okazją do przypomnienia poety i jego dzieła, a także szansą głębszej refleksji na temat związków jego życia i literatury w zagmatwanym XX wieku.

Młodzież z niezwykle dużym zaangażowaniem przygotowała się do tego konkursu. Drużyny świetnie radziły sobie z pytaniami. Skomplikowane losy poety nie stanowiły zagadki dla uczestników konkursu. I kto powiedział, że leśnicy nie są humanistami? Najlepsi w tej dziedzinie byli:

 • I miejsce ex aequo zdobyły drużyny z Technikum Leśnego w Biłgoraju i Zagnańsku:
  Damian Panek, Mateusz Iwicki oraz Natalia Harabin i Jakub Wójcicki
 • III miejsce po niezwykle wyrównanej walce otrzymała drużyna z Leska:
  Katarzyna Wilk i Tomasz Magda

Konkurs teatralny – „Bawimy się w teatr”

W pierwszym dniu Forum uczniowie wylosowali scenki do przedstawienia, które zaprezentowali drugiego dnia. Pomysłowość i kreatywność młodych aktorów zaskoczyła widownię i jury. Uczniowie w ciągu jednego dnia nauczyli się tekstu, wyćwiczyli wyraz artystyczny, przygotowali kostiumy. Niestety nie można było nagrodzić wszystkich, ale ponieważ drużyny przygotowały się bardzo dobrze, zostały przyznane aż cztery wyróżnienia w tym konkursie.

A oto laureaci:

 • I miejsce: Biłgoraj – Jagoda Stelmach i Magdalena Koziara
 • II miejsce: Zagnańsk – Daria Żak i Krzysztof Rokicki
 • III miejsce: Brynek – Dominika Dobrowolska i Jacek Kiełbasa

Wyróżnienia za grę aktorską i pomysłowość otrzymali:

 • Katarzyna Łobaza i Tomasz Magda z Leska
 • Paweł Rychlicki i Patrycja Smoluk z Białowieży

Multimedialny Konkurs Językowy 

Składał z dwóch części: pierwsza część - lingua latina, w której uczestnicy konkursu popisywali się znajomością łacińskich sentencji i część druga – ars poetica. W tej części należało rozpoznać i nazwać figury stylistyczne we fragmentach wierszy. Uczniowie byli tak rewelacyjnie przygotowani, że organizatorzy Forum musieli opracować dogrywkę, aby wyłonić trzy pierwsze miejsca. Laureatami konkursu zostały:

 • I miejsce – Magdalena Koziara (Technikum Leśne w Biłgoraju)
 • II miejsce – Jagoda Stelmach (Technikum Leśne w Biłgoraju)
 • III miejsce – Justyna Makoś (Technikum Leśne w Goraju)

Na zakończenie III Forum Humanistów Szkół Leśnych gospodarze przygotowali dla gości i dla wszystkich nauczycieli przedstawienie pod tytułem: „Dziady Anno Domini 2011, czyli koszmarny sen znękanego nauczyciela”. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych statuetek. Wszyscy uczestnicy dostali również zestaw czasopism „Charaktery” oraz gadżetów promujących region świętokrzyski.

Za przygotowanie Forum odpowiedzialne były: p. Antonina Lipińska, p. Marzena Błaut, p. Ewa Makuch, oprawę plastyczną przygotowała p. Izabela Cholewińska, a pamiątkową fotografię wykonał p. Andrzej Gołda.

Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie.

wstecz