godlo

szyszka

I Świętokrzyski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Dębu Bartka”

18 października 2009 r. w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku „sygnalistów było wielu…”, przybyli najlepsi z całej Polski, od Pomorza po Bieszczady.

Zgromadzili się tutaj, aby wziąć udział w I Świętokrzyskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O statuetkę Dębu Bartka”. Konkursy gry na rogu myśliwskim odbywają się w całej Polsce już od 20 lat, świętokrzyskie było do tej pory było białą plamą. Jednak dzięki staraniom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, ZO Polskiego Związku Łowieckiego oraz Nadleśnictwu Kielce udało się spotkać w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. 

O „Statuetkę Dębu Bartka” sygnaliści rywalizowali w kategoriach indywidualnych i zespołowych, główną nagrodę w konkursie zdobył zespół sygnalistów z ZSL w Warcinie, przedstawiciele gospodarzy zajęli I miejsce wśród zespołów grupy C, a uczeń Technikum Leśnego w Zagnańsku Karol Orłowski będzie reprezentował region świętokrzyski na mistrzostwach Polski „O Róg Wojskiego” w Złotoryi. Przewodniczący jury Maciej Strawa, prezes Klubu Sygnalistów Polskiego Związku Łowieckiego wyraził zadowolenie z powodu licznego udziału uczestników (około 100 sygnalistów) oraz poziomu występów.

Przepiękną oprawę dla zmagań konkursowych sygnalistów stanowiła dekoracja szkoły, bowiem I Świętokrzyskiemu Konkursowi Sygnalistów Myśliwskich towarzyszyła wystawa fotografii i prac plastycznych uczniów szkół gimnazjalnych woj. świętokrzyskiego nadesłanych na konkurs „Świętokrzyskie, jakie cudne” pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa. Ponadto goście mogli podziwiać inne tradycje związane ze zwyczajami łowieckimi: pokazy sokolnicze i psów myśliwskich.

Niesamowite wrażenie wywarł na publiczności koncert galowy. O miłą atmosferę zadbali dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku Anna Kowalska oraz przewodniczący jury Maciej Strawa, a popisy zwycięzców i odegranie sygnałów „Apel na łowy”, „Darz Bór”, „Pożegnanie” przez ponad stu sygnalistów na długo pozostaną w pamięci uczestników konkursu i gości.

wstecz