godlo

szyszka

II Forum Humanistów Szkół Leśnych

Już po raz drugi, w murach naszej szkoły, zorganizowane zostało Forum Humanistów Szkół Leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska.

W dniach 6 i 7 października 2010 roku leśnicy o zainteresowaniach humanistycznych mieli okazję zmierzyć się w różnych konkurach.
W tym roku udział w Forum wzięli przedstawiciele ośmiu szkół leśnych, byli to uczniowie z: Białowieży, Biłgoraja, Brynka, Leska, Milicza, Rogozińca, Warcina i oczywiście z Zagnańska. Cele Forum to: zainteresowanie uczniów językiem polskim, zwrócenie uwagi na ogromną wartość poprawnego posługiwania się językiem ojczystym, pobudzenie młodzieży do czytania, analizowania poezji oraz słuchania muzyki poważnej.

W pierwszym dniu Forum uczniowie rozwiązywali test wyboru z zakresu poprawności językowej, który był zatytułowany: „Czy na pewno wiesz, jak to powiedzieć?”. Przemierzając meandry naszej polskiej, ukochanej mowy, niejeden raz napotykamy różne wątpliwości, tych nie mieli nasi zwycięzcy:

 • I miejsce: Katarzyna Lipka, Milicz
 • II miejsce: Bartłomiej Dudek, Rogoziniec
 • III miejsce: Mateusz Chmielewski, Warcino

Następny konkurs, o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, wpisywał się w ogólnopolskie obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z biografią pianisty i jego działalnością artystyczną. Demonstrowali znajomość filmu „Chopin. Pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka, poezji związanej z pianistą, rozpoznawali utwory muzyczne i obrazy związane z twórcą. Komisji ekspertów przewodniczyła mgr Elżbieta Waszkuć – metodyk z Samorządowego Ośrodka Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Finaliści konkursu:

 • I miejsce: Sebastian Stępień i Damian Panek, Biłgoraj
 • II miejsce: Bartłomiej Dudek i Kamil Łęcki, Rogoziniec
 • III miejsce: Marcin Wróbel i Arkadiusz Warczyk, Zagnańsk

Kolejny dzień Forum pozwolił uczniom zaprezentować drzemiący w nich potencjał aktorski. W konkursie „Bawimy się w teatr” uczniowie odgrywali krótkie scenki teatralne z najlepszych polskich i europejskich dramatów. Na scenie można było zobaczyć m. in. fragmenty Wesela Wyspiańskiego, Moralności pani Dulskiej Zapolskiej, czy Skąpca Moliera Jury zachwycił występ Klaudii Habińskiej i Katarzyny Lipki, które wcieliły się w role Harpagona i Elizy – bohaterów komedii Moliera Skąpiec. Duet nagrodzono gromkimi brawami oraz nagrodami rzeczowymi.

 • I miejsce: Klaudia Habińskia i Katarzyny Lipka, Milicz ( Skąpiec; Harpagon, Eliza)
 • II miejsce: Adam Jelonek i Sebastian Piętak, Brynek ( Zemsta; Rejent, Papkin)
 • III miejsce: Sylwia Laskowska i Jakub Zamojski, Białowieża (Świętoszek; Tartuffe, Doryna)

Wyróżnienia za grę aktorską:

 • Bartłomiej Dudek, Rogoziniec
 • ErwinWierzbicki, Warcino

Wyróżnienie za grę aktorską i zdolności improwizatorskie:
Piotr Harowicz i Jarosław Wojtanowski, Lesko

Poza częścią konkursową program Forum obejmował wycieczkę krajoznawczą po ziemi świętokrzyskiej. Uczniowie poznawali historię Kielc, opowiedzianą przez przewodnika z Muzeum Historii Kielc. Zwiedzili Muzeum Narodowe - ciekawą galerię malarstwa krajobrazowo-rodzajowego, w której zamieszczone są dzieła F. Kostrzewskiego, J. Szermentowskiego i W. Maleckiego. Oglądali piękne historyczne wnętrza, dzieła sztuki zdobniczej oraz dawne uzbrojenie. Duże wrażenie wywarł na nich nastrojowy ogród włoski ulokowany na tyłach dawnego Pałacu Biskupów.

W ramach Forum uczestnicy mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu pana mgr inż Stanisława Janickiego- leśnika, myśliwego, gawędziarza – na temat regionu świętokrzyskiego. Przyszli leśnicy zadawali mnóstwo pytań związanych z historią drzewa, ale również z planami na przyszłość dotyczącymi sposobów ratowania staruszka - Dęba Bartka. Miłośnicy ptaków wymieniali się doświadczeniami z zakresu pielęgnacji i opieki nad rannymi okazami z opiekunem sekcji Grzegorzem Zającem, który uczestników Forum oprowadzał po sokolarnii. Nauczyciele - opiekunowie grup wzięli udział w warsztacie metodycznym prowadzonym przez panią Małgorzatę Miazgę – metodyka z Samorządowego Ośrodka Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Nagrody książkowe dla laureatów konkursów ufundowali: Magazyn psychologiczny „Charaktery” i Urząd Marszałkowski. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Kuratorium Oświaty w Kielcach i Urząd Marszałkowski.

Mamy nadzieję, że impreza była udana, a jej uczestnicy chętnie zawitają u nas ponownie za rok.

wstecz