godlo

szyszka

Drwal XX i XXI wieku - niecodzienne spotkanie w klasie „0” w SP w Samsonowie

W dniu 24 marca 2015 roku na zielonej lekcji w klasie „0” pan Michał Buczyński - nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Leśnym w Zagnańsku opowiedział sześciolatkom

IMG 9601 o zawodzie drwala, przedstawiając go na przestrzeni dwóch wieków: XX i XXI. W rolę drwali wcielili się uczniowie Technikum Leśnego: Radosław Zięba i Piotr Król.
Mali obserwatorzy mogli porównać sprzęt, robocze ubrania, a nawet buty, które zmieniały się z biegiem lat. Praca przy ścince oraz przy przetwarzaniu pozyskanego surowca drzewnego w użyteczne należy do szczególnie niebezpiecznych, dlatego ważne jest zachowanie zasad i warunków bezpiecznej, higienicznej pracy.
Sześciolatki dowiedziały się, co to jest piła „moja-twoja”, pilarka spalinowa, młotek do cechowania drewna ( który wszyscy wypróbowali, odbijając ślad na pniaku), ochronne kaski uzbrojone w walkie-talkie, a także specjalne spodnie antyprzecięciowe. Każdy mógł przymierzyć nowoczesny kask i choć przez chwilkę poczuć się jak prawdziwy drwal.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały upominki oraz zadanie do domu (na kawałku drewna muszą wykonać dowolną techniką „leśną” pracę plastyczną).

 

wstecz