godlo

szyszka

VII Forum Humanistów Szkół Leśnych w Zagnańsku

Technikum Leśne w Zagnańsku kolejny raz było gospodarzem spotkania humanistów – miłośników literatury, kultury i języka polskiego.

Forum odbyło się w dniach od 20 do 22 kwietnia 2016 r. Na zaproszenie odpowiedzieli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół leśnych w Białowieży, Brynku, Lesku i Rogozińcu.
Forum Humanistów to tradycyjnie konkursy, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz integracja uczniów. W tym roku tematem przewodnim Forum ze względu na obchody Roku Henryka Sienkiewicza był właśnie Henryk Sienkiewicz. Uczestnicy Forum zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, a później udali się na rajd po Rezerwacie Barania Góra z leśniczym Leśnictwa Oblęgorek panem Andrzejem Hukiem. Przy słonecznej wiosennej pogodzie młodzież podziwiała przepiękne widoki świętokrzyskiej ziemi, długi spacer zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
Po południu uczestnicy Forum wzięli udział w dwóch konkursach:
Pierwszy z nich to Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza składający się z zestawu pytań identycznego dla każdego ucznia. Wielu uczestników wykazało się ogromną wiedzą na temat polskiego noblisty, najwięcej szczegółów z życia Henryka Sienkiewicza zapamiętali zwycięzcy:

 • I miejsce - Joanna Jaworska (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)
 • II miejsce – Antoni Kosobucki (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • III miejsce – Beata Jabłońska (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)

Po krótkiej przerwie kolejne potyczki, tym razem ze słowem, czyli Multimedialny Konkurs Językowy „Z gramatyką za pan brat” . Uczniowie rozwiązywali zadania z gramatyki opisowej przygotowane w formie testowej na platformie moodle. Wcale nie było łatwo, ale zawiłości gramatyki opisowej, np. budowy zdań podrzędnie i współrzędnie złożonych, przydawek, dopełnień itp. dla humanistów wcale nie są czarną magią. Najlepsze wyniki w tej dziedzinie uzyskali:

 • I miejsce - Aleksandra Musiał (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • II miejsce - Antoni Kosobucki (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • III miejsce – Klaudia Wicik (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)

Trzeba przyznać, że dzień był pełen atrakcji i wyzwań, dlatego dla wszystkich uczestników Forum należała się nagroda. Wieczorem młodzież udała się do kina studyjnego „Moskwa” w Kielcach na seans filmowy. Obejrzeli bardzo poważny i trudny film „Syn Szawła” w reżyserii László Nemesa, nagrodzony Oscarem w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny.
22 kwietnia w piątek uczniowie prezentowali przygotowane w ciągu dwóch dni scenki z dzieł Henryka Sienkiewicza w ramach konkursu „Bawimy się w teatr”. Przewodniczącym jury był pan Andrzej Skorupski - dramaturg, scenarzysta, reżyser, twórca teatru „Pegaz”. Tradycyjnie wybór najlepiej przygotowanej scenki sprawił nie mały kłopot. Jednak po długiej dyskusji zapadł następujący werdykt:

 • I miejsce - Aleksandra Musiał i Antoni Kosobucki (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • II miejsce – Krzysztof Bera i Marek Stępień (Zespół Szkół leśnych w Zagnańsku)
 • III miejsce – Paulina Krupnik i Maciej Brzóska (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)

Wyróżnienia:

 • Katarzyna Szefler i Klaudia Wicik (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)
 • Jakub Miszczyszyn i Aleksander Lisze (Zespół Szkół Leśnych w Lesku)
 • Aleksandra Musiał – wyróżnienie za profesjonalną grę aktorską.

Podsumowanie VII Forum Humanistów 2016 nastąpiło w czasie gali wręczenia nagród. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem przygotowanym przez uczniów TL w Zagnańsku upamiętniającym Rok Henryka Sienkiewicza, później wiele interesujących, często zabawnych historii o swoim pradziadku opowiedziała pani Anna Dziewanowska - prawnuczka Henryka Sienkiewicza.
Nagrody, dyplomy i podziękowania wręczali fundatorzy, którzy zawsze wspierają działalność kulturalną uczniów: pan Henryk Milcarz – prezes Wodociągów Kieleckich, pan Sławomir Olesiński - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk oraz pani Anna Kowalska – dyrektor TL w Zagnańsku. Cenne nagrody zostały ufundowane również przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Honorowym Patronatem VII Forum Humanistów objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Kurator Oświaty w Kielcach.
Już za rok znów młodzi humaniści będą mieli możliwość pokazania swoich talentów. Serdecznie zapraszamy!

 

wstecz