godlo

szyszka

Praktyka zawodowa uczniów Technikum Leśnego w partnerskiej szkole CFA Bellegarde we Francji

18 kwietnia 2016 roku uczniowie klas II a i II b Technikum Leśnego w Zagnańsku wyjechali do Bellegarde na dwutygodniową praktykę zawodową. DSC 0175 Udział projekcie zapewnił uczniom i opiekunom możliwość obserwacji i poznania zasad gospodarki leśnej we Francji. Dał również możliwość poznania kultury tego niezwykłego kraju.
Podczas praktyk zawodowych najważniejsze były wizyty w lasach prywatnych i w lasach stanowiących własność państwa. Młodzież miała możliwość wykonywania pielęgnacji w drzewostanach dębowych, prześledzenia drogi od odnowienia, przez pozyskanie surowca, aż do finalnego produktu. Zapoznała się również z funkcjonowaniem szkoły gospodarzy w Bellegarde.  W szkole partnerskiej uczniowie Technikum Leśnego podziwiali ośrodek przeznaczony do szkolenia operatorów maszyn leśnych, tam też zorganizowane zostały ćwiczenia z obsługi pił spalinowych i forwarderów.
Wśród wielu atrakcji koniecznie należy wymienić rejs po Loarze i wykład o problemach ekosystemu tej rzeki.  Uczestnicy projektu Erasmus+ zwiedzali Orlean, Paryż, Blois, Montargis, Chamord i Wersal.  Spędzali też wolny czas z francuskimi kolegami, np. rozgrywając wspólnie mecze w kręgielni i w piłkę nożną.
Dwutygodniowy pobyt we Francji na długo pozostanie w pamięci uczniów i opiekunów. Przez ten czas zdobyli wiele doświadczeń zawodowych, poznali przepiękne miejsca i wspaniałych ludzi.

 

wstecz