godlo

szyszka

Jubileuszowa wizyta w Niemczech

Mija 10 lat od momentu podpisania porozumienia w sprawie współpracy między Centrum Kształcenia Zawodowego Falkenstein z Filią Leśną w Morgenröthe-Rautenkranz i Zespołem Szkół Leśnych w Zagnańsku. Po raz piąty uczniowie Technikum Leśnego wyjechali na wizytę studyjną do szkoły partnerskiej w Niemczech.
W pierwszym dniu pobytu poznaliśmy szkołę leśną i najbliższą okolicę, m.in. wystawę poświęconą kosmonautyce. W Morgenröthe-Rautenkranz przyszedł na świat pierwszy niemiecki kosmonauta - Sigmund Jähn. Obok budynku, w którym mieści się ekspozycja, można zobaczyć ponad stumetrowy model układu słonecznego. Po południu pojechaliśmy do Zwickau. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków miasto Zwickau kojarzy się z produkcją sztandarowego wytworu enerdowskiej myśli technicznej – trabantem. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że w Zwickau narodziła się marka Audi. W 1909 r. August Horch założył w tym mieście fabrykę samochodów. Nazwa Audi to łacińskie tłumaczenie nazwiska „Horch” (po polsku „słuchaj!”).  Oglądaliśmy piękne luksusowe samochody produkowane do 1945 r.
Cały powiat Vogtland „łyknęliśmy” w pigułce w trzecim dniu wizyty, podczas pobytu w ogrodzie botanicznym. Jedną część ogrodu nazwano „Kleinvogtland”. Znajdują się w niej miniatury najciekawszych obiektów powiatu Vogtland – kościoły, pałace, ratusze… Göltzschtalbrücke (most nad doliną Göltzsch), największy ceglany most kolejowy na świecie, nawet w miniaturze robi ogromne wrażenie. W ogrodzie botanicznym przyglądaliśmy się gatunkom roślin z całego świata. Nasi koledzy z Centrum Kształcenia Zawodowego Falkenstein, przyszli kucharze i kelnerzy, podjęli nas wykwintnym obiadem. Po południu wróciliśmy do istoty naszego wyjazdu. Odwiedziliśmy gospodarstwo leśne zrzeszające 20 prywatnych właścicieli.
Następnego dnia to my byliśmy w akcji. Po zapoznaniu nas ze sposobami i etapami wprowadzania jodły do drzewostanu świerkowego otrzymaliśmy zadanie oczyszczenia powierzchni gniazd na wyznaczonej powierzchni. Zastrzeżeń do jakości wykonania prac nie zgłoszono. Wolną chwilę wykorzystaliśmy na podziwianie panoramy z punktu widokowego. Wyraźnie widzieliśmy skocznię narciarską Vogtland Arena w Klingenthal, okoliczne miejscowości, a w dali jako malutkie punkciki sylwetki zabudowy oddalonego 130 kilometrów Lipska (Leipzig). Dzień wypełniony fachowymi treściami zakończył się polsko-niemieckim grillowaniem.
Ostatniego dnia programu przyglądaliśmy się roślinności na łąkach wysokogórskich. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu pożegnalnym. Upominkami próbowaliśmy chociaż w małej części docenić starania organizatorów: p. Dyrektor Doris Schröter, p. Dyrektora Thomasa Neidhardta i zaangażowanego w wymianę uczniów p. Rolanda Hübnera.
Nadszedł czas powrotu. Nie mogliśmy odmówić sobie krótkiego pobytu w Dreźnie – stolicy kraju związkowego Saksonia. Prawdziwe drezdeńskie perły architektoniczne okresu baroku i rokoko pochodzą z czasów panowania księcia elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego.
Zainspirowani programem wyjazdu do dalszych poszukiwań w dziedzinach zawodowej i kulturowej z pełnym przekonaniem podpisujemy się pod przysłowiem „podróże kształcą”.
(Artykuł przygotowała Agnieszka Wilczyńska na podstawie notatek przekazanych przez uczniów biorących udział w wizycie studyjnej.)

 

wstecz