godlo

szyszka

ERASMUS + CZYLI WITAJ FRANCJO!

 

16 listopada 2016 - środa

Dziś odwiedziliśmy dwa tartaki, w których przerabia się głównie dąb pochodzący z lokalnych lasów. Drewno dębu wykorzystywane jest do produkcji parkietu, budowy domów, a najgorszej jakości do tworzenia dekoracji zewnętrznych. Podobnie jak w Polsce obowiązują tu normy jakościowo-wymiarowe. Najważniejsze z nich obejmują wady, takie jak: sęki, krzywizny, pęknięcia, skręt włókien czy zgnilizny.
W drugim tartaku, który obejrzeliśmy, wyrabia się klepki na beczki, jest to drewno dębowe najlepszej jakości o regularnych wąskich (1-2 mm) przyrostach rocznych do uzyskania 1m3 klepek potrzebne jest 4m3 surowca drzewnego. Podstawą obróbki drewna jest łupanie pozwalające zachować naturalny przebieg włókien drzewnych. Od ścięcia drzewa do wyprodukowania klepki mija 1 rok.
Ostatnim miejscem, które dzisiaj poznaliśmy, było miejsce produkcji beczek na wino. Produkcja beczek jest precyzyjna i czasochłonna. Pierwszym etapem tworzenia beczek jest układanie desek jedna obok drugiej tzw. techniką róży, następnie do wnętrza wstępnie ukształtowanej beczki wstawia się kociołek z palącym się drewnem. Samo ukształtowanie beczki i założenie obręczy trwa około godziny, jednak drewno ogrzewa się dłużej, bo od czasu i temperatury ogrzewania zależy aromat drewna i co za tym idzie smak wina. Po dzisiejszym dniu wiemy, że za wytwornym smakiem win francuskich kryje się także praca producentów beczek i leśników, od których zależy jakość drewna.

wstecz