godlo

szyszka

Sukces drużyny z TL w Zagnańsku podczas Rajdu edukacyjnego „O Niepodległą”

W trzydniowym rajdzie "O Niepodległą - szlakami Langiewicza, Hubala i Ponurego” organizowanym przez IPN w dniach 15-17 czerwca 2018 roku uczestniczyło 50 uczniów wraz z nauczycielami ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa.

Pierwszego dnia przeszliśmy ponad 20 kilometrów - od Samsonowa do Bliżyna. W Samsonowie zatrzymaliśmy się przy pomniku poświęconym mieszkańcom gminy zamordowanym w czasie II wojny światowej za pomoc partyzantom Hubala. Na terenie ruin hutniczych wykonaliśmy kilka zadań konkursowych.
Następnie przemaszerowaliśmy wytyczonymi przez PTTK szlakami turystycznymi lub ścieżkami rowerowymi w okolice Kołomani, Długojowa, Szałasu, Świniej Góry, Jastrzębiej i Bliżyna.
Drugiego dnia (16.06.2018) zwiedzaliśmy Klasztor Cystersów w Wąchocku. Następnie wykonaliśmy zadania na terenie Wąchocka i wyruszyliśmy na trasę marszu: Wąchock, Rataje, Polana Langiewicza, Wykus. Pokonaliśmy dystans około 12 km. Po południu, od godz. 16.00 uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotycznych na polanie Wykus. Ponadto młodzież wzięła udział w konkursie historycznym poświęconym najnowszej historii Polski i Zgrupowaniom Partyzanckim „Ponurego” i „Nurta”.
Trzeciego dnia (17.06.2018) zwiedziliśmy Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Podsumowanie i zamknięcie rajdu oraz wręczenie nagród i pamiątek dla uczestników i opiekunów grup odbyło się przy zbiorowej mogile w lesie na osiedlu Bór w Skarżysku-Kamiennej.
Klasyfikacja przedstawia się następująco:
• I miejsce - Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku pod opieką Iwony Ledwójcik
• II miejsce - V LO im. ks. P. Ściegiennego pod opieką Andrzeja Kubery
• III miejsce - Zespół Szkół Mechanicznych im. Generała Władysława Sikorskiego w Kielcach pod opieką Agnieszki Dziubel.

 

wstecz