godlo

szyszka

Podsumowanie IX Forum Humanistów Szkół Leśnych

Technikum Leśne w Zagnańsku kolejny raz było gospodarzem spotkania humanistów – miłośników literatury, kultury i języka polskiego.

 

Forum odbyło się w dniach od 24 do 26 października 2018 r. Na zaproszenie odpowiedzieli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół leśnych z Białowieży, Brynka, Leska i Rogozińca, Milicza, Biłgoraju, Goraja, Starościna i Warcina. 
Forum Humanistów to tradycyjnie konkursy, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz integracja uczniów. W tym roku tematem przewodnim Forum ze względu na obchody Roku Zbigniewa Herberta były zagadnienia związane z życiem i twórczością tego wybitnego polskiego poety.

Pierwszą atrakcją spotkania humanistów był Konkursu wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Następnie uczestnicy Forum odwiedzili „Świętokrzyski Sztetl” Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Chmielniku, tam mieli możliwość poznania życia codziennego chmielnickich Żydów, uczyli się piec macę, a także wzięli udział w warsztatach dotyczących Holokaustu.

W drodze powrotnej do Zagnańska uczniowie ze szkół leśnych z całej Polski obejrzeli dęba Bartka, zwracając uwagę na sposób ratowania prastarego drzewa.

Po południu odbył się kolejny konkurs - Konkurs Poprawności Językowej, tym razem zadaniem uczestników było wykazanie się znajomością zagadnień gramatycznych.

Trzeba przyznać, że dzień był pełen atrakcji i wyzwań, dlatego wszystkim uczestnikom Forum należała się nagroda. Wieczorem młodzież oraz opiekunowie udali się Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Szalone nożyczki” w reżyserii Jerzego Bończaka.
26 października w piątek uczniowie prezentowali przygotowane w ciągu dwóch dni scenki z dzieł polskich klasyków w ramach konkursu „Bawimy się w teatr”. Przewodniczącym jury była pani Małgorzata Oracz -  aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Pani Małgorzata Oracz przeprowadziła również warsztaty dotyczące poprawnej emisji głosu.

Podsumowanie IX Forum Humanistów 2018 nastąpiło w czasie gali wręczenia nagród. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Anna Kowalska, przypominając, że Technikum Leśne w Zagnańsku w roku 2018 obchodzi 50 rocznicę powstania szkoły, następnie uczniowie klas drugich zaśpiewali specjalnie na tę okazję napisaną piosenkę „Bo 50 lat minęło…”. Przed wręczeniem nagród młodzież z klas pierwszych zaprezentowała przedstawienie upamiętniające sylwetkę Zbigniewa Herberta.

Nagrody, dyplomy i podziękowania wręczali pan Marek Miazga - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk oraz pani Anna Kowalska – dyrektor TL w Zagnańsku.  A oto lista laureatów:

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości  Zbigniewa Herberta

 • I miejsce – Maria Kreń (Zespół Szkół Leśnych w Goraju)
 • II miejsce – Aleksandra Świć (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)
 • III miejsce – Wanessa Blizna (Zespół Szkół Leśnych i Ekonomicznych w Brynku)

 

Konkurs Poprawności Językowej

 • I miejsce - Jakub Kurek (Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju)
 • II miejsce - Jakub Grudziński (Zespół Szkół Leśnych w Goraju)
 • III miejsce – Natalia Zacharska (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)

 

Konkurs teatralny „Bawimy się w teatr”

 • I miejsce – Dominika Piotrowska i Ewelina Czycz (Zespół Szkół Leśnych w Lesku)
 • II miejsce – Wiktoria Kasprzak i Mikołaj Męczywór (Zespół Szkół Leśnych w Starościnie)
 • III miejsce – Anna Majewska i Marek Stępień (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)

 

Wyróżnienia za profesjonalną grę aktorską:

 • Paweł Kowal (Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju)
 • Paulina Rosińska (Zespół Szkół Leśnych w Warcinie)
 • Aleksandra Świć (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)

Wyróżnienia za oryginalne kostiumy:

 • Natalia Zacharska, Dawid Galiński (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)Już za rok znów młodzi humaniści będą mieli możliwość pokazania swoich talentów. Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe X Forum Humanistów!

wstecz