godlo

szyszka

Wycieczka do Wieliczki i Krakowa

28 października 2019 roku uczniowie klasy II b wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa.

Celem wycieczki była promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego oraz zapoznanie uczniów z zabytkami zapisanymi na światową listę zabytków UNESCO. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci.

Kopalnia „Wieliczka” to zespół podziemnych komór i korytarzy, które powstawały przez 700 lat. Górnicy w poszukiwaniu białego złota, czyli soli, drążyli tunele i przez stulecia przedostawali się coraz głębiej. Gdy trafiali na skupisko soli, drążyli w tym miejscu olbrzymie, nawet kilkusetmetrowe komory. W sumie, na głębokości od 64 do 327 metrów powstało ponad 250 km chodników i około 2500 komór.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od szybu Daniłowicza, w którym zaczyna się Trasa Turystyczna i zejście schodami – w sumie do pokonania jest ich 378. Dzięki temu można na własnej skórze doświadczyć, jak głęboko znajduje się kopalnia. W podziemnym mieście – niezależnie od pory roku, opadów deszczu czy mrozów jest tak sama temperatura około 14-16 stopni.
Kolejnym punktem była Komora Urszula, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. Komora Urszula połączona jest z Komorą Mikołaja Kopernika. Za tą komorą znajduje się Kaplica św. Antoniego oraz podłużnia Kunegunda. Następnie przeszliśmy do Komory Pieskowa Skała, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni. Na trasie mijaliśmy jeszcze 10 komór, kaplicę Skarbnika i Pochylnię. Największy zachwyt wśród uczestników wycieczki wzbudziła Kaplica św. Kingi.
Po zwiedzeniu kopalni soli w Wieliczce wyruszyliśmy do Krakowa. Tam, po spotkaniu z panią przewodnik, wybraliśmy się na Wawel. Oglądaliśmy Katedrę – najważniejszy kościół w historii Polski, gdzie koronowani byli polscy królowie i gdzie znajdują się ich groby. Pochowani są tam też ludzie zasłużeni dla Polski np.: Tadeusz Kościuszko, Jan Poniatowski, Józef Piłsudski. Na Wieży Zygmuntowskiej wszyscy mieli okazję zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta i oglądać przepiękną panoramę miasta. Następnie przeszliśmy na Rynek Główny Starego Miasta, tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Bramę Floriańską oraz Barbakan.

Opiekunowie:
Jacek Wolski
Anna Wywrót

wstecz