godlo

szyszka

„Las potrzebuje przyszłości” – czyli August II Mocny, motory, piły i harvestery

„Las potrzebuje przyszłości” to tytuł III wizyty studyjnej uczniów i nauczycieli w niemieckiej szkole partnerskiej – wyjazdu zorganizowanego przez Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Stowarzyszenie „Knieja” przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Tegoroczna wizyta odbyła się w dniach 22–29 września. Uczestniczyło w niej 6 uczniów: Maria Zapała, Magdalena Taborska, Krystian Trębacz, Arkadiusz Warczyk, Hubert Krzysztofik i Krzysztof Rokicki oraz 2 nauczycieli: p. Agnieszka Wilczyńska i p. Michał Buczyński.

Pobyt w Niemczech rozpoczął się bardzo wyrazistym akcentem – wizytą na zawodach w pracach leśnych organizowanych raz na dwa lata przez Landesverein Sachsen. Mieliśmy możliwość przyjrzeć się konkurencjom, porównać sposób ich wykonywania i oceniania z zawodami organizowanymi w naszym kraju.

Podobnie, jak podczas poprzednich wizyt, zwiedzaliśmy szkołę leśną w Morgenröthe, jej macierzystą jednostkę – Centrum Kształcenia Zawodowego Falkenstein, warsztaty szkolne i jednostkę kształcenia praktycznego Jägersgrün. Odwiedziliśmy też Centrum Edukacji Przyrodniczej Oberlauterbach, które dało nam wiele inspiracji do edukowania środowiska lokalnego. Przyglądaliśmy się pracy maszyn i urządzeń stosowanych przy pozyskiwaniu i zrywce drewna – harveter, forwarder. Piła motorowa to również narzędzie rzeźbiarskie, o czym mieliśmy okazję po raz kolejny się przekonać.

Jednym z motywów przewodnich wizyty była postać Augusta II Mocnego, którego dobrze znamy z lekcji historii. Jako elektor Saksonii położył podwaliny planowej gospodarki leśnej, z których czerpiemy do dzisiaj. Pamiątką po Auguście II Mocnym są również liczne budowle, w tym pałace myśliwskie. Odwiedziliśmy dwa: Augustusburg i Moritzburg. Z pierwszym z nich będziemy zawsze wiązać imponującą ilościowo i jakościowo wystawę motorów, a z drugim zagrodę dzikich zwierząt.

Podczas pobytu towarzyszył nam, jak zawsze, p. Roland Hübner, który zaprezentował prowadzone przez siebie prace badawcze, polegające m.in. na pobieraniu próbek gleby i wody. Materiał badawczy wymaga specjalnego sposobu pobierania. Zaproszeni do współpracy chętnie pomogliśmy.

Zwiedzaliśmy... Zwiedzaliśmy.... Widzieliśmy m.in. największy na świecie most zbudowany z cegły, skocznię narciarską Klingenthal, Wystawę Kosmonautyki i owianą legendami Skałę Topazu.

O swoich wrażeniach mogliśmy opowiedzieć Wicestaroście Powiatu Vogtland i dziennikarzowi prasowemu, który w gazecie „Freie Presse” zamieścił artykuł o naszej wizycie.

wstecz