godlo

szyszka

Podsumowanie IV Forum Humanistów Szkół Leśnych

„Księga Zdarzeń zawsze otwarta w połowie…”- pod hasłem zaczerpniętym z wiersza Wisławy Szymborskiej odbyło się w dniach 18-19 października 2012 roku IV Forum Humanistów Szkół Leśnych w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku

Jak zwykle, gościliśmy drużyny ze szkół prowadzonych przez Ministra Środowiska (Biłgoraj, Białowieża, Brynek, Lesko i Starościn). Uczniowie, którzy zdradzają zainteresowania humanistyczne, lubią piesze wycieczki oraz chcą poznawać rówieśników ze szkół leśnych, mieli okazję zmierzyć się w różnych konkursach i zwiedzić Ziemię Świętokrzyską.

Pierwszego dnia pobytu, rano, odbył się Multimedialny Konkurs Językowy. Test sprawdzający znajomość polskiej polszczyzny przygotowany został w nowoczesnym narzędziu pracy Moodle. Następnie uczniowie wybrali się na wycieczkę krajoznawczą na Święty Krzyż. Po drodze zobaczyli legendarnego Bartka i ruiny pieca hutniczego w Samsonowie (ciekawy obiekt z czasów Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego). Organizatorzy zagwarantowali liczne atrakcje. Na początku zwiedziliśmy nowoczesne Muzeum Przyrodnicze. Prezentowana tam wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, zdjęcia oraz modele. Później odwiedziliśmy Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz otrzymaliśmy błogosławieństwo. Niezapomniane wrażenie zrobiło na nas muzeum misyjne i pamiątki, które ojcowie oblaci przywożą z różnych zakątków świata, prowadząc swe misje. Ostatnim etapem wycieczki były krypty, w których znajdują się zmumifikowane zwłoki m.in. księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Napis przed kryptą dał wiele do myślenia uczestnikom wyprawy: „ Kim ty jesteś - ja byłem, kim ja jestem – ty będziesz”.

W wieczornej scenerii odbył się drugi konkurs – Konkurs recytacji i poezji śpiewanej „Ecce Homo”. Później, specjalny gość forum – nasz absolwent, pan Michał Sobol – czytał swoje wiersze. Największe zainteresowanie wzbudzały te, które związane były z pobytem w Technikum Leśnym w Zagnańsku. Mamy nadzieję, że pan Michał napisze wiersz o naszym forum i jego uczestnikach.

Kolejny konkurs to Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wisławy Szymborskiej. Autorom pytań o polskiej noblistce zależało na tym, by pokazać pełną drogę twórczą poetki. Nie zabrakło pytań o debiut artystki w mrocznych czasach stalinizmu, o jej upodobania oraz anegdoty z życia prywatnego.

Na podsumowanie IV Forum Humanistów Szkół Leśnych, gospodarze przygotowali krótką inscenizację o twórczości polskiej noblistki, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali nauczycielom za ciężką pracę oraz złożyli im życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych statuetek. Wszyscy uczestnicy dostali gadżety promujące region świętokrzyski.

Organizatorem imprezy był Zespół Szkól Leśnych w Zagnańsku, a sponsorami – Lasy Państwowe, Urząd Gminy w Zagnańsku, Wodociągi Kieleckie sp. z o.o. , Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, instruktorzy Szkoły Jazdy Zaława oraz Regionalna Organizacja Turystyczna.

Patronat nad IV Forum Humanistów objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł i Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka.

Imprezę przygotowali: M. Błaut, A. Lipińska, E. Makuch, I. Cholewińska, a pamiątkowe zdjęcie wykonał A. Gołda.

A oto laureaci:

Językowy Konkurs Multimedialny

 • I miejsce: Andrzej Sulej – Białowieża
 • II miejsce: Marta Rzeszowska - Starościn
 • III miejsce: Anna Świerzowska - Starościn

Wyróżnienia:

 • Maciej Kozioł z Brynka
 • Patrycja Marcinkowska - Starościn

Konkurs recytatorski i poezji śpiewanej „ Ecce Homo”

Recytacja:

 • I miejsce: Anna Świerzowska - Starościn
 • II miejsce: Katarzyna Wilk- Lesko
 • III miejsce: Jagoda Stelmach – Biłgoraj

Śpiew:

 • I miejsce: Magdalena Murawko, Magdalena Doroszczyk - Białowieża
 • I miejsce: Natalia Harabin, Michał Relidzyński - Zagnańsk
 • II miejsce: Magdalena Uniłowska – Biłgoraj
 • III miejsce: Patrycja Marcinkowska - Starościn

Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wisławy Szymborskiej

 • I miejsce: Barbara Leksy, Teresa Holeksa - Brynek
 • II miejsce: Katarzyna Wilk, Krzysztof Lech - Lesko
 • III miejsce: Magdalena Murawko, Andrzej Sulej - Białowieża

Zapraszamy za rok na piąte, jubileuszowe Forum Humanistów Szkół Leśnych.

wstecz