godlo

szyszka

I Forum Humanistów Szkół Leśnych

I Forum Humanistów Szkół Leśnych odbyło się 12-13 listopada 2009 r. w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. W szkole gościliśmy drużyny humanistów wraz z opiekunami ze Szkół Leśnych z Leska, Milicza i Warcina.

 

Listopadowa aura za oknami nie przeszkodziła uczniom w zmaganiach konkursowych z poszczególnych działów języka polskiego i historii. Ortografia, poprawność językowa oraz „skrętacze językowe” typu: Jola lojalna z nielojalną Jolą łajają jowialnego lokaja. Jerzy nie wierzy, że na wieży jest 50 jeżozwierzy nie stanowią żadnego problemu dla przyszłych leśników. Quiz historyczny „Drogi Polaków do niepodległości” wymagał nie tylko wiedzy, ale również umiejętności śpiewu (oczywiście pieśni legionowych) i odwagi korzystania z kół ratunkowych, np. telefonu do nauczyciela historii. W przyjaznej atmosferze uczniowie pokazywali swoją wiedzę, ale też zdobywali nowe wiadomości. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja ekspertów w składzie: Anna Kowalska, historyk, dyrektor szkoły oraz Marek Jończyk, pracownik IPN.

Każdy z konkursów przygotowany był w innej formie. Znajomość poprawności językowej uczniowie sprawdzali w pracowni komputerowej, rozwiązując test wyboru na komputerze, natomiast „skrętacze językowe” wymagały zaprezentowania wylosowanego „skrętacza” przed publicznością.

W ramach Forum uczestnicy mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu pana prof. Janusza Detki na temat pisarzy regionu świętokrzyskiego, szczególnie wzruszająca była opowieść o osobistym spotkaniu wykładowcy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. Nauczyciele - opiekunowie grup wzięli udział w warsztacie metodycznym prowadzonym przez panią Małgorzatę Miazgę – metodyka z Samorządowego Ośrodka Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Warsztaty na temat „Wartościowanie przestrzeni w kulturze” bardzo spodobały się nauczycielom polonistom.

Goście z różnych stron kraju od Pomorza aż po Bieszczady poznawali również zabytki ziemi świętokrzyskiej, na spacerze do Dębu Bartka towarzyszył nam pan Stanisław Janicki – leśnik, myśliwy, gawędziarz, który opowiadał o Dębie Bartku i innych pomnikach przyrody.

Przyszli leśnicy zadawali mnóstwo pytań związanych z historią drzewa, ale również z planami na przyszłość, dotyczącymi sposobów ratowania staruszka - Dębu Bartka. W Kielcach zwiedzaliśmy Muzeum Historii Miasta Kielc oraz rezerwat przyrody Kadzielnię.

Wręczenie nagród i dyplomów oraz podsumowanie Forum odbyło się podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości przygotowanej przez uczniów Technikum Leśnego pod kierunkiem nauczycieli . A. Lipińskiej i I. Łąckiej-Turkowskiej.

Nagrody książkowe dla laureatów konkursów ufundowali: Nadleśnictwo Zagnańsk, Magazyn psychologiczny „Charaktery”, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP.

wstecz