godlo

szyszka

Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę


15 września 2018 roku uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami i panią dyrektor Anną Kowalską wzięli udział w corocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników.


„To już kolejna Pielgrzymka Leśników, w tym roku łączy się ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Chcemy spojrzeć na służbę i misję leśników polskich w tym stuleciu, a trzeba zauważyć, że tysiące leśników oddało swoje życie walcząc o wolność i niepodległość Ojczyzny. Ale przede wszystkim to, że stoją na straży skarbu narodu, czyli lasu i zasobów, które są w tym lesie, dlatego chcemy dzisiaj wspólnie podziękować, a jednocześnie poprosić o błogosławieństwo - opowiada bp Tadeusz Lityński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska – Z każdej dyrekcji, z każdego regionu wyruszają leśnicy, wyruszają kapelani leśników, aby się tu wspólnie modlić i to jest takie doroczne, wielkie przeżycie”.
Eucharystii o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, arcybiskup metropolita katowicki. W koncelebrze udział wzięli: bp Tadeusz Lityński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz regionalni duszpasterze.
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Polskie lasy nie od dziś są dumą naszej Ojczyzny, dzisiejsze lasy to dom dla większości gatunków roślin i zwierząt, to ptactwo niespotykane gdzie indziej w Europie, zwierzęta i rośliny świadczą też o czystości środowiska. Lasy państwowe to wielki skarb, i wy jesteście stróżami tego skarbu. Pracownicy polskich lasów, wy, którzy na pamięć znacie każdy rodzaj i gatunek drzewa i wiecie o tajemnicach lasów niż ktokolwiek, prosimy, bądźcie nadal stróżami pięknego stworzonego przez Boga świata. A Maryja z Jasnej Góry będzie wam pomocą i wyprasza potrzebne łaski w ciężkim, ale jakże pięknym powołaniu i życiu. Zawierzcie swoje życie Matce Bożej i swoją misję, tak jak to uczynił św. Jan Paweł II, i niech ta pielgrzymka przynosi w przyszłości błogosławione owoce”.
Następnie Paweł Sałek, doradca prezydenta PR, odczytał list z pozdrowieniami przesłany do leśników od prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Zebranym leśnikom przed Mszą św. podziękował minister środowiska Henryk Kowalczyk, a także dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Źródło: jasnagora.com

wstecz