Image
Image
Image
Image

Komunikat dla klasy III TL

W związku z obowiązkowym oddawaniem i zaliczaniem w klasie III TL zbioru owadów ustalono ( PP 2019 ) listę , na podstawie której należy je gromadzić. Samodzielnie zgromadzony zbiór powinien być oznaczony przez ucznia a owady muszą być rozpoznawane i zaliczone w trakcie oddawania.

Termin zostanie ustalony na początku nowego roku szkolnego.

 

A. ZBIÓR PODSTAWOWY

 

1. Barczatka sosnówka – Dendrolimus pini
2. Borecznik rudy – Neodiprion sertifer
3. Borecznik sosnowiec – Diprion pini
4. Brudnica mniszka – Lymantria monacha
5. Cetyniec większy – Tomicus piniperda
6. Cetyniec mniejszy – Tomicus minor
7. Choinek szary – Brachyderes incanus
8. Chrabąszcz majowy – Melolontha melolontha
9. Czterooczak świerkowiec – Polygraphus poligraphus
10. Drwalnik paskowany –Xyloterus lineatus
11. Guniak czerwczyk – Amphimallon solstitiale
12. Kornik drukarz – Ips typographus
13. Kornik ostrozębny – Ips acuminatus
14. Ogłodek brzozowiec – Scolytus ratzeburgi
15. Ogrodnica niszczylistka – Phyllopertha horticola
16. Opiętki – Agrilus spp. ( Opiętek dwuplamkowy - Agrilus biguttatus)
17. Osnuja gwiaździsta – Acantholyda posticalis
18. Poproch cetyniak – Bupalus piniarius
19. Przypłaszczek granatek – Phaenops cyanea
20. Smolik sosnowiec – Pissodes pini
21. Smolik znaczony – Pissodes castaneus
22. Strzygonia choinówka – Panolis flammea
23. Szeliniak sosnowiec – Hylobius abietis
24. Zwójka sosnóweczka – Rhyacionia buoliana
25. Zwójka zieloneczka – Tortrix viridana

 

ZBIÓR UZUPEŁNIAJĄCY

 

1. Brudnica nieparka – Lymantria dispar
2. Chrabąszcz kasztanowiec – Melolontha hipocastani
3. Hurmak olchowiec – Agelastica alni
4. Igłówka sosnowa – Thecodiplosis brachyntera ( pryszczarek sosnowy )
5. Jesionowiec pstry – Laperisinus fraxini
6. Kornik drukarczyk – Ips acuminatus
7. Kornik sześciozębny – Ips sexdentatus
8. Rozwałek korowiec – Aradus cinnamomeuus ( korowiec sosnowy )
9. Krytoryjek olchowiec – Cryptorhynchus lapathi
10. Kuprówka rudnica – Euproctis chrysorrhoea
11. Listnik zmiennobarwny - Anomala dubia
12. Miedziak sosnowiec – Chalcophora mariana
13. Ogłodek wiązowiec – Scolytus scolytus
14. Opaślik sosnowiec –Barbitistes constrictus
15. Osnuja sadzonkowa – Acantholyda hieroglyphica
16. Osnuja świerkowa ( Zasnuja świerkowa) – Cephalcia abietis
17. Owocówka żołędzióweczka ( Pachówka żołędzióweczka ) Cydia splendana
18. Piędzik przedzimek - Operophtera brumata
19. Piędzik siewierak – Operopthera fagata
20. Pochwik modrzewiowiec ( Krobik modrzewiowiec) - Coleophora laricella
21. Przezierniki - Przeziernik osowiec - Sesia apiformis, Aegeria apiformis, Przeziernik bukowiec - Synanthedon vespiformis, Przeziernik brzozowiec- Synanthedon scoliaeformis
22. Rębacze – Rębacz pstry(rębacz sosnowiec) -Rhagium inquisitor
23. Rolnice – Rolnica szkółkówka – Agrotis vestigalis , Rolnica zbożówka – Agrotis segetum
24. Rynnica topolowa -Chrysomela populi , Rynnica osikowa(rynnica ceglasta) -Chrysomela tremula
25. Rytel pospolity – Rytel pospolity – Elateroides dermestoides
26. Rytownik dwuzębny - Pityogenes bidenatus
27. Rytownik pospolity - Pityogenes chalcographus
28. Rzemlik osinowiec – Saperda populnea
29. Rzemlik topolowiec – Saperda carcharias
30. Sieciech niegłębek – Philopedon plagiatus
31. Słonik żołędziowiec (Ryjkowiec żołędziowiec) – Curculio glandium
32. Smolik drągowinowiec – Pissodes piniphilus
33. Smolik szyszkowiec– Pissodes validirostris
34. Smolik znaczony – Pissodes castaneus
35. Spuszczel domowy (pospolity) – Hylotrupes bajulus
36. Szarek siwy –
37. Szczotecznica szarawka – Calliteara pudibunda
38. Szyszeń pospolity – Dioryctia abietella
39. Ścigi i borówki : Zagwoździk fioletowy – Callidium violaceum i inne
40. Trociniarka czerwica – Cossus cossus
41. Trzpiennik (Drzewiennik ) olbrzym –Urocerus gigas
42. Turkuć podjadek – Gryllotalpa gryllotalpa
43. Tycz cieśla – Acanthocinus aedilis
44. Wałkarz lipczyk – Polyphylla fullo
45. Wykarczak sosnowiec – Arhopalus rusticus Arhopalus
46. Zawisak ( Siwiotek ) borowiec – Hyloicus pinastri
47. Zmienniki: Zmiennik brudny–Strophosoma capitatum, Zmiennik leszczynowiec– Strophosoma melanogrammum
48. Zmorsznik czerwony - Stictoleptura rubra , Macroleptura thoracica – Zmorsznik olbrzymi
49. Zwójka pędówka – Rhyacionia ,Zwójka odrośleczka – Coccyx turinella, Zwójka żywiczaneczka – Retinia resinella
50. Żerdzianka sosnówka – Monochamus galloprovincialis
51. Kluk owalny – Otiorhynchus ovatus , kluk czarny – Otiorhynchus niger
52. Wskaźnica jedliczanka – Zeiraphera rufimitrana ,Wyłogówka jedlineczka – Choristoneura murinana , Wydrążka czerniejeczka – Epinotia nigricana
53. Białka wierzbówka – Leucoma salicis

 

Maksymalna liczba punktów – 80 .

Do 25 pkt. – niedostateczny,
26 – 35 pkt. – dopuszczający,
36 – 45 pkt. – dostateczny,
46 – 55 pkt. – dobry,
56 – 65 pkt. – bardzo dobry,
ponad 66 pkt. -celujący

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.