szyszka

IV Forum Miłośników Ptaków Drapieżnych

9 listopada 2016 r. odbyło się IV Forum Miłośników Ptaków Drapieżnych.

W forum uczestniczyło 30 uczniów i 4 opiekunów z Technikum Leśnego w Starościnie, Technikum Leśnego w Rogozińcu, Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju i Technikum Leśnego w Białowieży.
Warsztaty dla miłośników ptaków drapieżnych dotyczyły różnorodnej tematyki.
Pan Paweł Szczepaniak - sokolnik i pracownik Świętokrzyskiego Parku Narodowego - przedstawił zasady obrączkowania sów i określił istotę obrączkowania ptaków jako jedną z formy ochrony czynnej ptaków drapieżnych. Następnie pan Piotr Słoka zaprezentował metodę układania psów podsokolich do polowania z ptakiem drapieżnym. Kolejną ciekawą prelekcją było wystąpienie pana Dariusza Knapa dotyczące wyposażenia sokolnika w noże, zarówno do ozdoby, jak i do praktycznych czynności myśliwskich.
Uczniom Technikum Leśnego w Zagnańsku udało się przeprowadzić pokaz lotów z udziałem ptaków z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych jako jednej z metod powrotu rehabilitowanych ptaków do natury. Pogoda dopisała i pokaz mimo szarówki był bardzo dużą atrakcją.
Nieodłącznym punktem forum jest udział w Międzynarodowych Łowach z Sokołami w Busku- Zdroju. W tym roku uczestniczyliśmy w łowach z grupą jastrzębiarzy oraz sokolarzy.
Za rok już V Forum. Liczymy na równie duże zainteresowanie.