Image
Image
Image
Image

Spotkanie z Pasjonatem

Dnia 14 października 2021 r. odbyło się spotkanie z panem Piotrem Tworzydło, który... został zaproszony przez koło łowieckie „Tabakiera”.


IMG 20211014 101604 HDR
Trzeba przyznać, że tak ciekawą osobę w dzisiejszym świecie trudno spotkać, gdyż preparowanie jest nie tylko rzadkim, ale i dość specyficznym zawodem. Początki - jak mówi dziś już ekspert - były dość trudne i mozolne, trening wymagał pracy na wielu okazach, które pochodziły z różnych źródeł.
Zatem czym zajmuje się nasz gość?
Otóż zaproszony gość zajmuje się preparowaniem ptactwa, zwierzyny, zwierząt chronionych, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, odświeżaniem eksponatów w muzeach i innych instytucjach, preparowaniem czaszek z trofeum łowieckim, wykonuje wyroby garmażeryjne z poroży i wiele innych ciekawych rzeczy z tej branży. Taki dorobek zawodowy wymagał dużego zaangażowania i ogromnej wiedzy, dlatego dziś pan Piotr dzieli się z innymi swoja wiedzą i doświadczeniami, prowadząc szkolenia dla myśliwych i leśników.

IMG 20211014 110229 HDR

 

IMG 20211014 110238 HDR

Na naszym spotkaniu uczniowie otrzymali nie tylko cenne rady, ale też podstawową wiedzę, która przybliżyła im kwestie wyprawiania skór czy preparowania ptaków. Oczywiście po wykładzie nie jesteśmy w stanie spreparować lwa czy lamparta jak pan Piotr, ale taki bażant w zupełności wystarczy dla młodych poszukiwaczy przygód i - jak podkreśla trener - powinno się zacząć od ptaków, które nauczą cierpliwości, a dopiero później przejść na większego zwierza. Podkreśla, że preparowanie jest pracą nie tylko wymagającą wprawy i trudu, ale i znajomości przepisów i procedur, zwłaszcza dotyczących zwierząt chronionych czy z zagranicy. Ta wiedza, którą posiada pan Piotr, zapewne nie zginie, gdyż przyjechał na spotkanie z naszym byłym uczniem Gabrysiem, który także jest myśliwym jak On, a i może wtajemniczy się kiedyś w tej właśnie dziedzinie jak My.
IMG 20211014 111829 HDR

IMG 20211014 100907 HDR
I na koniec chciałbym podziękować przybyłym na spotkanie i życzyć , aby tak jak pasja pana Piotra przeobraziła się w zawód, tak jego wiedza przeobraziła się w Waszą pasję.

Darz Bór
Adam Pliszka

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021