Artykuły
„Łączy nas pamięć”
19 kwietnia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku przystąpili do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która już po raz dwunasty jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Dziewczęta z grupy I internatu pod kierunkiem p. Izabeli Cholewińskiej wykonały piękne papierowe żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Tego dnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdawali symboliczne żółte żonkile uczniom oraz nauczycielom. Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
19 kwietnia 1943 roku Żydzi przebywający w getcie warszawskim rozpoczęli walkę. Powstańcy najprawdopodobniej mieli świadomość, że zaplanowane przez nich powstanie nie okaże się zwycięskim. Przewaga wroga była wówczas zbyt duża. Powstanie w getcie warszawskim trwało prawie miesiąc. Słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) mierzyli się ze znacznie silniejszymi i doskonale uzbrojonymi żołnierzami z oddziałów: SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa. Niemcy w czasie walk właściwie zrównali getto z ziemią. Szacuje się, że w powstaniu zginęło lub zostało zamordowanych około 12 tys. Żydów.
Należy również wspomnieć o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków podczas II wojny światowej. Szacuje się, że na ziemiach polskich w okresie okupacji niemieckiej w dzieło pomocy ludności żydowskiej zaangażowanych było od 30 tys. do 300 tys. Polaków. W holu szkoły umieszczona została wystawa historyczna ukazująca heroiczne postawy Polaków, którzy poświęcali życie, ratując bliźnich. Na lekcjach historii nauczyciele przedmiotu, korzystając z zasobów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, przeprowadzili lekcje o tematyce związanej z powstaniem w getcie warszawskim oraz postawach Polaków związanych z Holocaustem.