Image
Image
Image
Image

Podsumowanie IV Forum Humanistów Szkół Leśnych

„Księga Zdarzeń zawsze otwarta w połowie…”- pod hasłem zaczerpniętym z wiersza Wisławy Szymborskiej odbyło się w dniach 18-19 października 2012 roku IV Forum Humanistów Szkół Leśnych w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku

Jak zwykle, gościliśmy drużyny ze szkół prowadzonych przez Ministra Środowiska (Biłgoraj, Białowieża, Brynek, Lesko i Starościn). Uczniowie, którzy zdradzają zainteresowania humanistyczne, lubią piesze wycieczki oraz chcą poznawać rówieśników ze szkół leśnych, mieli okazję zmierzyć się w różnych konkursach i zwiedzić Ziemię Świętokrzyską.

Pierwszego dnia pobytu, rano, odbył się Multimedialny Konkurs Językowy. Test sprawdzający znajomość polskiej polszczyzny przygotowany został w nowoczesnym narzędziu pracy Moodle. Następnie uczniowie wybrali się na wycieczkę krajoznawczą na Święty Krzyż. Po drodze zobaczyli legendarnego Bartka i ruiny pieca hutniczego w Samsonowie (ciekawy obiekt z czasów Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego). Organizatorzy zagwarantowali liczne atrakcje. Na początku zwiedziliśmy nowoczesne Muzeum Przyrodnicze. Prezentowana tam wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, zdjęcia oraz modele. Później odwiedziliśmy Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz otrzymaliśmy błogosławieństwo. Niezapomniane wrażenie zrobiło na nas muzeum misyjne i pamiątki, które ojcowie oblaci przywożą z różnych zakątków świata, prowadząc swe misje. Ostatnim etapem wycieczki były krypty, w których znajdują się zmumifikowane zwłoki m.in. księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Napis przed kryptą dał wiele do myślenia uczestnikom wyprawy: „ Kim ty jesteś - ja byłem, kim ja jestem – ty będziesz”.

W wieczornej scenerii odbył się drugi konkurs – Konkurs recytacji i poezji śpiewanej „Ecce Homo”. Później, specjalny gość forum – nasz absolwent, pan Michał Sobol – czytał swoje wiersze. Największe zainteresowanie wzbudzały te, które związane były z pobytem w Technikum Leśnym w Zagnańsku. Mamy nadzieję, że pan Michał napisze wiersz o naszym forum i jego uczestnikach.

Kolejny konkurs to Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wisławy Szymborskiej. Autorom pytań o polskiej noblistce zależało na tym, by pokazać pełną drogę twórczą poetki. Nie zabrakło pytań o debiut artystki w mrocznych czasach stalinizmu, o jej upodobania oraz anegdoty z życia prywatnego.

Na podsumowanie IV Forum Humanistów Szkół Leśnych, gospodarze przygotowali krótką inscenizację o twórczości polskiej noblistki, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali nauczycielom za ciężką pracę oraz złożyli im życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych statuetek. Wszyscy uczestnicy dostali gadżety promujące region świętokrzyski.

Organizatorem imprezy był Zespół Szkól Leśnych w Zagnańsku, a sponsorami – Lasy Państwowe, Urząd Gminy w Zagnańsku, Wodociągi Kieleckie sp. z o.o. , Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, instruktorzy Szkoły Jazdy Zaława oraz Regionalna Organizacja Turystyczna.

Patronat nad IV Forum Humanistów objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł i Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka.

Imprezę przygotowali: M. Błaut, A. Lipińska, E. Makuch, I. Cholewińska, a pamiątkowe zdjęcie wykonał A. Gołda.

A oto laureaci:

Językowy Konkurs Multimedialny

 • I miejsce: Andrzej Sulej – Białowieża
 • II miejsce: Marta Rzeszowska - Starościn
 • III miejsce: Anna Świerzowska - Starościn

Wyróżnienia:

 • Maciej Kozioł z Brynka
 • Patrycja Marcinkowska - Starościn

Konkurs recytatorski i poezji śpiewanej „ Ecce Homo”

Recytacja:

 • I miejsce: Anna Świerzowska - Starościn
 • II miejsce: Katarzyna Wilk- Lesko
 • III miejsce: Jagoda Stelmach – Biłgoraj

Śpiew:

 • I miejsce: Magdalena Murawko, Magdalena Doroszczyk - Białowieża
 • I miejsce: Natalia Harabin, Michał Relidzyński - Zagnańsk
 • II miejsce: Magdalena Uniłowska – Biłgoraj
 • III miejsce: Patrycja Marcinkowska - Starościn

Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wisławy Szymborskiej

 • I miejsce: Barbara Leksy, Teresa Holeksa - Brynek
 • II miejsce: Katarzyna Wilk, Krzysztof Lech - Lesko
 • III miejsce: Magdalena Murawko, Andrzej Sulej - Białowieża

Zapraszamy za rok na piąte, jubileuszowe Forum Humanistów Szkół Leśnych.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.