Ślubowanie klas pierwszych, czyli Rykowisko 2014

27 września 2014 roku to pamiętny dzień dla całej społeczności Technikum leśnego w Zagnańsku, ale szczególnie ważny dla uczniów klas I a i I b oraz ich rodziców i bliskich. To dzień ich ślubowania.

Nie tak łatwo dostać się do grona pasowanych na ucznia Technikum Leśnego przez Sylwana i panią dyrektor Annę Kowalską.

A jak to wszystko się zaczyna?

Najpierw wiele prób, żeby nauczyć się prawidłowo maszerować i wykonywać komendy, później nauka hymnu leśników - Awangardy.

Aż wreszcie długo oczekiwany dzień. Uczniowie klasy IV a przygotowali dla młodszych kolegów biegnący przez las tor przeszkód z licznymi przeszkodami: dyby i smarowanie twarzy smolistą substancją z dodatkiem pierza, małpi gaj, kładki, rowy, tajemnicze dołki, chata szamana z zupą do skosztowania – żaden z pierwszaków nie był zachwycony jej składem - aż wreszcie kat (w tej roli Paweł Mazur), który obcinał „ogony” miałczącym wniebogłosy „kotom”. Mimo że przeszkody nie były łatwe do pokonania, to wszyscy udowodnili, że nadają się do pracy w lesie.

O godzinie 14.15. uczniowie klas pierwszych prowadzeni przez Cezarego Sęka – ucznia klasy IV a i panią dyrektor Annę Kowalską pomaszerowali pod Dęba Bartka. Prastary Dąb obchodził 1014 urodziny. To właśnie w tym miejscu pierwszaki przywołały ducha puszczy Sylwana i jego świtę. Hałas był niesamowity, ale Sylwan łaskawie pasował każdego ucznia. Po złożeniu przysięgi o godnym zachowaniu ucznia, szanowaniu nauczycieli i tradycji szkoły nastąpił czas na pamiątkowe zdjęcia.

W tym roku w rolę Sylwana wcielił się Rafał Jaworski, towarzyszyły mu nimfy leśne: Alina Pięta, Karolina Wesołowska i Aleksandra Klepacz oraz świta Paweł Kluś, Paweł Mazur, Piotr Mikołajczyk, Krystian Skóra, Bartek Murawski i Igor Jary. Nad poprawnym pokonaniem przeszkód czuwali Łukasz Okła, Tomasz Leśniewki, Paweł Zięba i oczywiście świta Sylwana, tekst przysięgi odczytał Przemysław Siek. /MB/