Image
Image
Image
Image

„Doświadczenie wzbogaca” – wizyta studyjna partnera niemieckiego

W dniach 15–21 maja 2011 w Zespole Szkół Leśnych im. R. Gesinga w Zagnańsku przebywała grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły leśnej Morgenröthe (Niemcy). W sześcioletniej historii kontaktów była to trzecia wizyta studyjna z udziałem młodzieży niemieckiej.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

 

Przez cztery dni Goście z Niemiec poznawali zasady gospodarki leśnej w Polsce. Działo się tak przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Nadleśnictwa Zagnańsk, które zaprezentowało Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska, system e-las oraz zorganizowało zajęcia praktyczne na w leśnictwach  Występa (prace pielęgnacyjne), Długojów (szacunki brakarskie) i Adamów (gaszenie pożaru fragmentu lasu).

Ważnym elementem programu okazały się również zajęcia w Nadleśnictwie Stąporków z zakresu szkółkarstwa.

Wizyty w Niekłaniu i Świętokrzyskim Parku Narodowym pogłębiły wiedzę leśną naszych Gości przy jednoczesnym poznaniu atrakcji turystycznych Regionu Świętokrzyskiego. Młodzieży z Niemiec zaoferowano również wycieczkę do Chęcin i do Kielc. We wszystkich wyjazdach brali również udział uczniowie naszej szkoły.

Tradycją wzajemnych wizyt studyjnych stały się oficjalne spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, oświatowych i leśnikami. Na tegoroczne spotkanie zaproszenie zechcięli przyjąć Wicewojewoda Świętokrzyski – p. Beata Oczkowicz, Starosta Powiatu Kieleckiego – p. Zdzisław Wrzałka,  Wójt Gminy Zagnańsk – p. Szczepan Skorupski i inni znakomici Goście.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia dotychczasowej współpracy  szkół Zagnańsk – Morgenröthe. Zaprezentowany dorobek spotkał się z wysokim uznaniem Uczestników spotkania. Jednym z jego wyrazów był list przekazany po wizycie przez  Wicewojewodę p. Beatę Oczkowicz. W podziękowaniu za gościnę strona niemiecka przekazała pomoce dydaktyczne – modele komórki i kiełkowania oraz schemat budowy pilarki. Na pamiątkę pobytu młodzież i nauczyciele z Niemiec otrzymali wydawnictwa albumowe o Polsce, materiały promocyjne o Regionie Świętokrzyskim i gadżety pamiątkowe.

Życzeniem naszych Gości było poznanie trudnej wspólnej przeszłości i złożenie wizyty w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Zakwaterowanie w internacie Zespołu Szkól Leśnych w Zagnańsku umożliwiło poznanie codziennego życia społeczności szkolnej i zorganizowanie wspólnych przedsięwzięć, np. rozgrywek sportowych i zajęć na strzelnicy pneumatycznej w Miedzianej Górze.

Informację o wizycie „Doświadczenie wzbogaca” przekazała koordynator współpracy polsko-niemieckiej – Agnieszka Wilczyńska.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.