Image
Image
Image
Image

II Forum Humanistów Szkół Leśnych

Już po raz drugi, w murach naszej szkoły, zorganizowane zostało Forum Humanistów Szkół Leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska.

W dniach 6 i 7 października 2010 roku leśnicy o zainteresowaniach humanistycznych mieli okazję zmierzyć się w różnych konkurach.
W tym roku udział w Forum wzięli przedstawiciele ośmiu szkół leśnych, byli to uczniowie z: Białowieży, Biłgoraja, Brynka, Leska, Milicza, Rogozińca, Warcina i oczywiście z Zagnańska. Cele Forum to: zainteresowanie uczniów językiem polskim, zwrócenie uwagi na ogromną wartość poprawnego posługiwania się językiem ojczystym, pobudzenie młodzieży do czytania, analizowania poezji oraz słuchania muzyki poważnej.

W pierwszym dniu Forum uczniowie rozwiązywali test wyboru z zakresu poprawności językowej, który był zatytułowany: „Czy na pewno wiesz, jak to powiedzieć?”. Przemierzając meandry naszej polskiej, ukochanej mowy, niejeden raz napotykamy różne wątpliwości, tych nie mieli nasi zwycięzcy:

 • I miejsce: Katarzyna Lipka, Milicz
 • II miejsce: Bartłomiej Dudek, Rogoziniec
 • III miejsce: Mateusz Chmielewski, Warcino

Następny konkurs, o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, wpisywał się w ogólnopolskie obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z biografią pianisty i jego działalnością artystyczną. Demonstrowali znajomość filmu „Chopin. Pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka, poezji związanej z pianistą, rozpoznawali utwory muzyczne i obrazy związane z twórcą. Komisji ekspertów przewodniczyła mgr Elżbieta Waszkuć – metodyk z Samorządowego Ośrodka Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Finaliści konkursu:

 • I miejsce: Sebastian Stępień i Damian Panek, Biłgoraj
 • II miejsce: Bartłomiej Dudek i Kamil Łęcki, Rogoziniec
 • III miejsce: Marcin Wróbel i Arkadiusz Warczyk, Zagnańsk

Kolejny dzień Forum pozwolił uczniom zaprezentować drzemiący w nich potencjał aktorski. W konkursie „Bawimy się w teatr” uczniowie odgrywali krótkie scenki teatralne z najlepszych polskich i europejskich dramatów. Na scenie można było zobaczyć m. in. fragmenty Wesela Wyspiańskiego, Moralności pani Dulskiej Zapolskiej, czy Skąpca Moliera Jury zachwycił występ Klaudii Habińskiej i Katarzyny Lipki, które wcieliły się w role Harpagona i Elizy – bohaterów komedii Moliera Skąpiec. Duet nagrodzono gromkimi brawami oraz nagrodami rzeczowymi.

 • I miejsce: Klaudia Habińskia i Katarzyny Lipka, Milicz ( Skąpiec; Harpagon, Eliza)
 • II miejsce: Adam Jelonek i Sebastian Piętak, Brynek ( Zemsta; Rejent, Papkin)
 • III miejsce: Sylwia Laskowska i Jakub Zamojski, Białowieża (Świętoszek; Tartuffe, Doryna)

Wyróżnienia za grę aktorską:

 • Bartłomiej Dudek, Rogoziniec
 • ErwinWierzbicki, Warcino

Wyróżnienie za grę aktorską i zdolności improwizatorskie:
Piotr Harowicz i Jarosław Wojtanowski, Lesko

Poza częścią konkursową program Forum obejmował wycieczkę krajoznawczą po ziemi świętokrzyskiej. Uczniowie poznawali historię Kielc, opowiedzianą przez przewodnika z Muzeum Historii Kielc. Zwiedzili Muzeum Narodowe - ciekawą galerię malarstwa krajobrazowo-rodzajowego, w której zamieszczone są dzieła F. Kostrzewskiego, J. Szermentowskiego i W. Maleckiego. Oglądali piękne historyczne wnętrza, dzieła sztuki zdobniczej oraz dawne uzbrojenie. Duże wrażenie wywarł na nich nastrojowy ogród włoski ulokowany na tyłach dawnego Pałacu Biskupów.

W ramach Forum uczestnicy mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu pana mgr inż Stanisława Janickiego- leśnika, myśliwego, gawędziarza – na temat regionu świętokrzyskiego. Przyszli leśnicy zadawali mnóstwo pytań związanych z historią drzewa, ale również z planami na przyszłość dotyczącymi sposobów ratowania staruszka - Dęba Bartka. Miłośnicy ptaków wymieniali się doświadczeniami z zakresu pielęgnacji i opieki nad rannymi okazami z opiekunem sekcji Grzegorzem Zającem, który uczestników Forum oprowadzał po sokolarnii. Nauczyciele - opiekunowie grup wzięli udział w warsztacie metodycznym prowadzonym przez panią Małgorzatę Miazgę – metodyka z Samorządowego Ośrodka Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Nagrody książkowe dla laureatów konkursów ufundowali: Magazyn psychologiczny „Charaktery” i Urząd Marszałkowski. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Kuratorium Oświaty w Kielcach i Urząd Marszałkowski.

Mamy nadzieję, że impreza była udana, a jej uczestnicy chętnie zawitają u nas ponownie za rok.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.