Image
Image
Image
Image

III Forum miłośników ptaków drapieżnych

12 listopada 2015 r. odbyło się kolejne już forum miłośników ptaków drapieżnych.

 


DSC 0280Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczniowie Technikum Leśnego z Białowieży pod opieką pani Joanny Zamojskiej, uczniowie Technikum Leśnego z Biłgoraja pod opieką pana Wiesława Duńko oraz uczniowie Technikum Leśnego ze Starościna pod opieką pana Andrzeja Jankowskiego. Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku pod kierunkiem pana Tadeusz Kiedrzyna  opracowali i przygotowali ciekawe spotkania.
Program forum składał się z części wykładowej i pokazowej.
Wykłady prowadzone były przez wspaniałych wykładowców  na różne tematy dotyczące czynnej opieki nad ptakami drapieżnymi naszych lasów.
Pan Piotr Słoka przedstawił podstawy szkolenia psów podsokolich wykorzystywanych w układaniu ptaków drapieżnych do polowań. Zaprezentował rasy psów genetycznie przystosowane do polowań z ptakami łowczymi, właśnie takie polowanie jest ostatecznym przygotowaniem ptaków drapieżnych do powrotu na wolność. Ptaki, które z różnych przyczyn trafiają do Ośrodków Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, poprzez naukę latania i polowania z udziałem człowieka zostają przywrócone na łono natury przygotowane do samodzielnego zdobywania pokarmu i egzystowania w naturalnym środowisku.
Prowadzenie Ośrodka Rehabilitacji Ptaków drapieżnych wiąże się z reżimem higieny woliery, w której przebywają ptaki oraz właściwą bazą pokarmową, którą pomaga się ptakom drapieżnym w powrocie do właściwej kondycji. Pan Paweł Kowalski, wieloletni praktyk opieki nad ptakami drapieżnymi, przedstawił szczegółowe wymagania miejsca bytowania rehabilitowanych ptaków oraz wymagane dokumenty pozwalające na założenie i prowadzenie woliery rehabilitacyjnej. Zwrócił szczególną uwagę na opiekę weterynaryjną podopiecznych ośrodków rehabilitacji, która jest nieodłącznym elementem leczenia i rehabilitacji ptaków drapieżnych.
Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku uczestniczący w opiece nad ptakami drapieżnymi w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy szkole zaprezentowali praktyczną stronę prowadzenia woliery. Odbył się pokaz lotów wolnych prowadzony przez uczennicę Agatę Prątnicką z udziałem pustułki „Pusti”. Loty wolne są kwintesencją rehabilitacji ptaków drapieżnych. Polegają na  nauce polowania ptaków prowadzonych pod okiem człowieka. Jest  to jeden z głównych sposobów rehabilitacji ptaków drapieżnych w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych ZSL w Zagnańsku.
Sokolnictwo jako dziedzina łowiectwa łączy się bezpośrednio z bogatą kulturą łowiecką. Pan Jerzy Pawiński wraz z panem Krzysztofem Grosickim zaprezentowali na kolejnym wykładzie broń czarnoprochową. Przyniesione okazy broni długiej oraz krótkiej były dużą atrakcją forum, gdyż wielu  uczniów miało po raz  pierwszy kontakt z tego rodzaju przedmiotami. Panowie przedstawili uwarunkowania prawne łowiectwa oraz posiadania broni. Każdy z uczniów mógł wypróbować
„na sucho” swoich umiejętności trzymania broni oraz celowania przyrządami optycznymi.
Bogatą kolekcją broni białej uraczył nasze forum pan Dariusz Knap. Własnoręcznie wykonane noże do garbowania, patroszenia, skłuwania oraz kordelasy wzbudziły zachwyt wśród uczestników forum. Przedstawiono właściwości stali wykorzystywanej do produkcji noży, rodzaje rękojeści, zasady ostrzenia oraz bogactwo zdobień myśliwskiej broni białej. Dodatkowym elementem wykładu były własnoręcznie wykonane ozdoby łowieckie. Można było przymierzyć krawatki, spinki do mankietów, pokrowce na przybory piśmiennicze, a także biżuterię wykonaną z metali szlachetnych.
Niezwykłym zakończeniem forum był wykład pana Krzysztofa Staniszewskiego o jednym z największych ptaków drapieżnym naszych lasów – orle przednim, połączony z prezentacją tego majestatycznego zwierzęcia. „Alpina” samica orła przedniego dumnie prezentowała się na rękawicy sokolniczej pana Krzysztofa. Przedstawiono cykl przygotowania orła przedniego do polowań, zasady żywienia oraz przetrzymywania. „Alpina” pozwoliła się ponosić na rękawicy uczniom. Pozowała także do licznych zdjęć, w tym grupowych.
Tegoroczne forum dla wielu uczestników było inspiracją do podjęcia działań ochrony i rehabilitacji ptaków drapieżnych. Uczniowie dowiedzieli się  o wielu aspektach życia i kultury łowieckiej. Forum było formą święta i podziękowania dla tych wszystkich uczniów, którzy uczestniczą w pracy Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku.  
W nagrodę za trud włożony w prowadzenie naszego ośrodka 13 listopada 2015 r. zorganizowano wyjazd na 42 Międzynarodowe Łowy z Sokołami w Busku Zdroju. Wraz z panią Dyrektor Anną Kowalską uczestniczyliśmy w polowaniu w grupie orlarzy. Opiekunem naszej grupy został dobrze znany nam orlarz, wieloletni sokolnik i były sokolniczy krajowy, pan Krzysztof Staniszewski wraz z podopieczną samicą orła przedniego – „Alpiną”.
Grupą 32 osób wyjechaliśmy na łów do łowiska OHZ Bogucice w okolicy Buska Zdroju. Całodzienne łowy zaowocowały pokotem złożonym z 3 upolowanych zajęcy. Udział w łowach był dowodem na to, że ciężką, codzienną pracą nad ochroną ptaków drapieżnych można od stadium pisklęcia pozbawionego naturalnych możliwości rozwoju w naturze doprowadzić ptaka drapieżnego w stadium dorosłości do samodzielnego bytowania w naturalnym biotopie. 

Tadeusz Kiedrzyn

 

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.