Image
Image
Image
Image

VII Forum Humanistów Szkół Leśnych w Zagnańsku

Technikum Leśne w Zagnańsku kolejny raz było gospodarzem spotkania humanistów – miłośników literatury, kultury i języka polskiego.

Forum odbyło się w dniach od 20 do 22 kwietnia 2016 r. Na zaproszenie odpowiedzieli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół leśnych w Białowieży, Brynku, Lesku i Rogozińcu.
Forum Humanistów to tradycyjnie konkursy, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz integracja uczniów. W tym roku tematem przewodnim Forum ze względu na obchody Roku Henryka Sienkiewicza był właśnie Henryk Sienkiewicz. Uczestnicy Forum zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, a później udali się na rajd po Rezerwacie Barania Góra z leśniczym Leśnictwa Oblęgorek panem Andrzejem Hukiem. Przy słonecznej wiosennej pogodzie młodzież podziwiała przepiękne widoki świętokrzyskiej ziemi, długi spacer zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
Po południu uczestnicy Forum wzięli udział w dwóch konkursach:
Pierwszy z nich to Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza składający się z zestawu pytań identycznego dla każdego ucznia. Wielu uczestników wykazało się ogromną wiedzą na temat polskiego noblisty, najwięcej szczegółów z życia Henryka Sienkiewicza zapamiętali zwycięzcy:

 • I miejsce - Joanna Jaworska (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)
 • II miejsce – Antoni Kosobucki (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • III miejsce – Beata Jabłońska (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)

Po krótkiej przerwie kolejne potyczki, tym razem ze słowem, czyli Multimedialny Konkurs Językowy „Z gramatyką za pan brat” . Uczniowie rozwiązywali zadania z gramatyki opisowej przygotowane w formie testowej na platformie moodle. Wcale nie było łatwo, ale zawiłości gramatyki opisowej, np. budowy zdań podrzędnie i współrzędnie złożonych, przydawek, dopełnień itp. dla humanistów wcale nie są czarną magią. Najlepsze wyniki w tej dziedzinie uzyskali:

 • I miejsce - Aleksandra Musiał (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • II miejsce - Antoni Kosobucki (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • III miejsce – Klaudia Wicik (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)

Trzeba przyznać, że dzień był pełen atrakcji i wyzwań, dlatego dla wszystkich uczestników Forum należała się nagroda. Wieczorem młodzież udała się do kina studyjnego „Moskwa” w Kielcach na seans filmowy. Obejrzeli bardzo poważny i trudny film „Syn Szawła” w reżyserii László Nemesa, nagrodzony Oscarem w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny.
22 kwietnia w piątek uczniowie prezentowali przygotowane w ciągu dwóch dni scenki z dzieł Henryka Sienkiewicza w ramach konkursu „Bawimy się w teatr”. Przewodniczącym jury był pan Andrzej Skorupski - dramaturg, scenarzysta, reżyser, twórca teatru „Pegaz”. Tradycyjnie wybór najlepiej przygotowanej scenki sprawił nie mały kłopot. Jednak po długiej dyskusji zapadł następujący werdykt:

 • I miejsce - Aleksandra Musiał i Antoni Kosobucki (Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku)
 • II miejsce – Krzysztof Bera i Marek Stępień (Zespół Szkół leśnych w Zagnańsku)
 • III miejsce – Paulina Krupnik i Maciej Brzóska (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)

Wyróżnienia:

 • Katarzyna Szefler i Klaudia Wicik (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)
 • Jakub Miszczyszyn i Aleksander Lisze (Zespół Szkół Leśnych w Lesku)
 • Aleksandra Musiał – wyróżnienie za profesjonalną grę aktorską.

Podsumowanie VII Forum Humanistów 2016 nastąpiło w czasie gali wręczenia nagród. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem przygotowanym przez uczniów TL w Zagnańsku upamiętniającym Rok Henryka Sienkiewicza, później wiele interesujących, często zabawnych historii o swoim pradziadku opowiedziała pani Anna Dziewanowska - prawnuczka Henryka Sienkiewicza.
Nagrody, dyplomy i podziękowania wręczali fundatorzy, którzy zawsze wspierają działalność kulturalną uczniów: pan Henryk Milcarz – prezes Wodociągów Kieleckich, pan Sławomir Olesiński - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk oraz pani Anna Kowalska – dyrektor TL w Zagnańsku. Cenne nagrody zostały ufundowane również przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Honorowym Patronatem VII Forum Humanistów objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Kurator Oświaty w Kielcach.
Już za rok znów młodzi humaniści będą mieli możliwość pokazania swoich talentów. Serdecznie zapraszamy!

 

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.