Image
Image
Image
Image

Jubileuszowa wizyta w Niemczech

Mija 10 lat od momentu podpisania porozumienia w sprawie współpracy między Centrum Kształcenia Zawodowego Falkenstein z Filią Leśną w Morgenröthe-Rautenkranz i Zespołem Szkół Leśnych w Zagnańsku. Po raz piąty uczniowie Technikum Leśnego wyjechali na wizytę studyjną do szkoły partnerskiej w Niemczech.
W pierwszym dniu pobytu poznaliśmy szkołę leśną i najbliższą okolicę, m.in. wystawę poświęconą kosmonautyce. W Morgenröthe-Rautenkranz przyszedł na świat pierwszy niemiecki kosmonauta - Sigmund Jähn. Obok budynku, w którym mieści się ekspozycja, można zobaczyć ponad stumetrowy model układu słonecznego. Po południu pojechaliśmy do Zwickau. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków miasto Zwickau kojarzy się z produkcją sztandarowego wytworu enerdowskiej myśli technicznej – trabantem. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że w Zwickau narodziła się marka Audi. W 1909 r. August Horch założył w tym mieście fabrykę samochodów. Nazwa Audi to łacińskie tłumaczenie nazwiska „Horch” (po polsku „słuchaj!”).  Oglądaliśmy piękne luksusowe samochody produkowane do 1945 r.
Cały powiat Vogtland „łyknęliśmy” w pigułce w trzecim dniu wizyty, podczas pobytu w ogrodzie botanicznym. Jedną część ogrodu nazwano „Kleinvogtland”. Znajdują się w niej miniatury najciekawszych obiektów powiatu Vogtland – kościoły, pałace, ratusze… Göltzschtalbrücke (most nad doliną Göltzsch), największy ceglany most kolejowy na świecie, nawet w miniaturze robi ogromne wrażenie. W ogrodzie botanicznym przyglądaliśmy się gatunkom roślin z całego świata. Nasi koledzy z Centrum Kształcenia Zawodowego Falkenstein, przyszli kucharze i kelnerzy, podjęli nas wykwintnym obiadem. Po południu wróciliśmy do istoty naszego wyjazdu. Odwiedziliśmy gospodarstwo leśne zrzeszające 20 prywatnych właścicieli.
Następnego dnia to my byliśmy w akcji. Po zapoznaniu nas ze sposobami i etapami wprowadzania jodły do drzewostanu świerkowego otrzymaliśmy zadanie oczyszczenia powierzchni gniazd na wyznaczonej powierzchni. Zastrzeżeń do jakości wykonania prac nie zgłoszono. Wolną chwilę wykorzystaliśmy na podziwianie panoramy z punktu widokowego. Wyraźnie widzieliśmy skocznię narciarską Vogtland Arena w Klingenthal, okoliczne miejscowości, a w dali jako malutkie punkciki sylwetki zabudowy oddalonego 130 kilometrów Lipska (Leipzig). Dzień wypełniony fachowymi treściami zakończył się polsko-niemieckim grillowaniem.
Ostatniego dnia programu przyglądaliśmy się roślinności na łąkach wysokogórskich. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu pożegnalnym. Upominkami próbowaliśmy chociaż w małej części docenić starania organizatorów: p. Dyrektor Doris Schröter, p. Dyrektora Thomasa Neidhardta i zaangażowanego w wymianę uczniów p. Rolanda Hübnera.
Nadszedł czas powrotu. Nie mogliśmy odmówić sobie krótkiego pobytu w Dreźnie – stolicy kraju związkowego Saksonia. Prawdziwe drezdeńskie perły architektoniczne okresu baroku i rokoko pochodzą z czasów panowania księcia elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego.
Zainspirowani programem wyjazdu do dalszych poszukiwań w dziedzinach zawodowej i kulturowej z pełnym przekonaniem podpisujemy się pod przysłowiem „podróże kształcą”.
(Artykuł przygotowała Agnieszka Wilczyńska na podstawie notatek przekazanych przez uczniów biorących udział w wizycie studyjnej.)

 

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.