Image
Image
Image
Image

ERASMUS + CZYLI WITAJ FRANCJO!

 

16 listopada 2016 - środa

Dziś odwiedziliśmy dwa tartaki, w których przerabia się głównie dąb pochodzący z lokalnych lasów. Drewno dębu wykorzystywane jest do produkcji parkietu, budowy domów, a najgorszej jakości do tworzenia dekoracji zewnętrznych. Podobnie jak w Polsce obowiązują tu normy jakościowo-wymiarowe. Najważniejsze z nich obejmują wady, takie jak: sęki, krzywizny, pęknięcia, skręt włókien czy zgnilizny.
W drugim tartaku, który obejrzeliśmy, wyrabia się klepki na beczki, jest to drewno dębowe najlepszej jakości o regularnych wąskich (1-2 mm) przyrostach rocznych do uzyskania 1m3 klepek potrzebne jest 4m3 surowca drzewnego. Podstawą obróbki drewna jest łupanie pozwalające zachować naturalny przebieg włókien drzewnych. Od ścięcia drzewa do wyprodukowania klepki mija 1 rok.
Ostatnim miejscem, które dzisiaj poznaliśmy, było miejsce produkcji beczek na wino. Produkcja beczek jest precyzyjna i czasochłonna. Pierwszym etapem tworzenia beczek jest układanie desek jedna obok drugiej tzw. techniką róży, następnie do wnętrza wstępnie ukształtowanej beczki wstawia się kociołek z palącym się drewnem. Samo ukształtowanie beczki i założenie obręczy trwa około godziny, jednak drewno ogrzewa się dłużej, bo od czasu i temperatury ogrzewania zależy aromat drewna i co za tym idzie smak wina. Po dzisiejszym dniu wiemy, że za wytwornym smakiem win francuskich kryje się także praca producentów beczek i leśników, od których zależy jakość drewna.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.