Image
Image
Image
Image

Jak dbać o środowisko? – „Zakątek Święto Franciszka”

We wtorek 15.06.2021 r. oraz w czwartek 17.06.2021 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach realizacji zadania pod nazwą „Zakątek Świętego Franciszka”.

Pierwsze z nich poprowadził pan Damian Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Przybliżył on ściślej tematykę projektu. Uczestniczący w warsztatach uczniowie dowiedzieli się, że encyklika „Laudato Si” jest wezwaniem Ojca Świętego do poszanowania Świata, w którym żyjemy. Dokument ten ukazuje, że obowiązkiem każdego chrześcijanina jest dbałość o przyrodę i środowisko naturalne. Zasady te, to nie jest nasz wybór, dowolna deklaracja, tylko życie w zgodzie z wiarą i sumieniem. „Laudato Si” ukazuje nam, że Ziemia nie została nam dana, że nie jest naszą własnością, należy do Boga, a my ten dar mamy obowiązek szanować. Jednocześnie ukazuje, że niszczenie przyrody i środowiska naturalnego wokół nas jest zagrożeniem dla wszystkich, dodatkowo łamiemy w ten sposób przykazanie „nie zabijaj”. Uczestnicy warsztatu obejrzeli cztery krótkie filmy ekologiczne, podjęli zadania w grupach oraz grali w grę planszową „Chwyć to”.

Drugie warsztaty poprowadził pan Przemysław Baran z tematyki „Zakresu znaczenia owadów w środowisku i zwiększenia bioróżnorodności przydomowych ogrodów”. Uczniowie dowiedzieli się, iż w pierwszej kolejności musimy jako szkoła dać przykład, pokazać, jak możemy poprawić bioróżnorodność w naszym małym lokalnym wydaniu. Trudno oczekiwać, że ludzie nagle zmienią cały swój ogród, jednak poprzez nasze działania pokażemy społeczności lokalnej, jak można zmienić niewielki fragment ogrodu w miejsce atrakcyjne dla różnych gatunków zwierząt. W tym celu część terenu zielonego obok internatu zagospodarowaliśmy poprzez utworzenie „Zakątka Świętego Franciszka”. Będzie to element ogrodu sprzyjający rozwojowi bezkręgowców i drobnych kręgowców. Ogród ten powstał tuż przy ogrodzeniu szkoły, w bezpośrednim sąsiedztwie głównego ciągu komunikacyjnego i będzie on widoczny dla każdego przechodnia.

Warsztaty były częścią zadania „Zakątek Świętego Franciszka" w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki „Laudato si” w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowanego przez Caritas Polska, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.