Image
Image
Image
Image

Wyjazd na polowanie

 Polowanie zbiorowe to jedna z form gospodarowania zwierzyną mająca na celu ograniczenia szkód poprzez zmniejszenie liczby populacji zwierzyny. Jest to zaplanowane działanie wykonywane przez myśliwych mające na celu pozyskanie określonych gatunków łownych wykazanych w planie łowieckim dla danego obrębu łowieckiego.

Taka zorganizowana forma wymaga zaangażowania wielu myśliwych i miłośników łowiectwa. Polega na wypłaszaniu zwierzyny przez nagankę na myśliwych stojących wzdłuż określonej linii, którzy po określeniu gatunku, płci i innych cech pozyskują zwierzynę przy pomocy broni myśliwskiej, na którą oczywiście mają pozwolenie prawne. Część lasu, zazwyczaj jeden oddział, w której prowadzone jest to działanie nazywa się po prostu miot.
Dziewiątego stycznia wybraliśmy się na jedne z ostatnich polowań zbiorowych na grubego zwierza w tym roku łowieckim. Z uwagi na czas (niedziela, wcześnie rano) frekwencja wśród chętnych uczniów nie dopisała, choć trzeba rzec, że nie ilość a jakość się liczy. Na zaproszenie Koła Łowieckiego „Szarak” w Starachowicach wstawiliśmy się w obwodzie łowieckim nr 27 w określonym miejscu. Po krótkim przywitaniu i odprawie przez prowadzącego czternastu myśliwych i trzech naganiaczy ruszyło w knieje, aby "brać" kolejne mioty. Przyjemność naganiania dzielili również niektórzy myśliwi, więc nasze siły zostały zasilone. Podczas miotu uczniowie mieli możliwość również stać na linii z myśliwymi i obserwować polowanie z drugiej strony. Należy wspomnieć o przedmiocie polowania, czyli o zwierzynie, zwierzyny było bardzo mało i była płochliwa ze względu na sporą liczebność drapieżnika - wilka. Okazji do strzału prawie nie było, a skutkowało to brakiem pozyskania jakiegokolwiek zwierza. Mimo to przygoda zostanie w pamięci tych, którzy przybyli na łowy.
I tak na zakończenie należy podziękować i życzyć naszym kolegom Myśliwym powodzenia na kolejnych polowaniach, które jeszcze przed nimi. W tym miejscu pasuje tylko jedno pozdrowienie myśliwskie oddające te najlepsze życzenia na nowy rok...

Darz Bór
Adam Pliszka

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.