Image
Image
Image
Image

„Niepodległość, tak jak i wolność, nie jest dana raz na zawsze"

9 listopada 2022 r. w Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku odbyła się akademia z okazji sto czwartej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Na uroczystości gościliśmy: zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków pana Jacka Olesia, inżyniera nadzoru Nadleśnictwa Suchedniów pana Karola Stefańskiego, zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk pana Pawła Kowalczyka oraz zastępcę wójta Gminy Zagnańsk pana Stanisława Stępnia.
Na początku uroczystości uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn państwowy. Następnie dyrektor szkoły pan Jacek Wolski wręczył panu Sławomirowi Szostkowi –kierownikowi szkolenia praktycznego - Nagrodę Ministra Środowiska i Klimatu za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Nagrodę i podziękowania za dwuletnią pracę w Samorządzie Uczniowskim i pełnienie funkcji przewodniczącej szkoły otrzymała również Karolina Bukowska - uczennica klasy IV c. Dyrektor szkoły wygłosił przemówienie dotyczące patriotyzmu, w którym podkreślił, że na wolność Polacy czekali kilka pokoleń. Dodał, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski i pamięta o ważnych wydarzeniach z naszej historii.
Następnie rozpoczęło się przedstawienie przygotowane przez uczniów klas pierwszych nawiązujące do autentycznych wydarzeń z 1901 roku: protestu dzieci z Wrześni, które nie zgadzały się na odmawianie modlitwy „Ojcze nasz” w języku niemieckim. Za sprzeciw wobec zaborcy zostały ukarane karą chłosty. Dzisiaj znajomość języków obcych jest wartością, dzięki temu poznajemy świat i ludzi. Natomiast w XIX wieku było to narzędzie wynaradawiania Polaków przez zaborców i pozbawiania nas własnej tożsamości.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele, na znak szacunku dla święta, mieli przypięte biało-czerwone kotyliony. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki od legionowych do współczesnych – mówiące o Polsce i Polakach. Poruszająco zabrzmiała piosenka Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską” w wykonaniu uczniów klasy IV c. Całość dopełniała prezentacja multimedialna przedstawiająca Ojców Polskiej Niepodległości oraz historyczne wolnościowe zrywy Polaków.
Po przedstawieniu dyrektor szkoły wraz z uczniami Technikum Leśnego i zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod pomnikami żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 roku, walcząc z Niemcami, w Kajetanowie i Lekominie.
Akademię przygotowały: Antonina Lipińska, Agnieszka Wiech-Papros oraz Izabela Cholewińska (dekoracje) i Andrzej Gołda (oprawa fotograficzna).

Cześć i chwała bohaterom !

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.