Image
Image
Image
Image

48. Międzynarodowe Łowy z Sokołami Certyfikat UNESCO dla sokolnictwa w Polsce

Do Pińczowa w dniach 9 -13 listopada przybyli sokolnicy z wielu krajów, by razem polować i świętować wpisanie polskiego sokolnictwa na listę UNESCO. Nie mogło zabraknąć na tym wydarzeniu sokolników z Technikum Leśnego w Zagnańsku.

Członkowie szkolnego koła sokolniczego i opiekunowie Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku celebrowali 50-lecie istnienia Klubu Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego „Gniazdo Sokolników” oraz uczestniczyli w 48. Międzynarodowych Łowach z Sokołami.

Pierwszego dnia sokolnicy oficjalnie otrzymali certyfikat potwierdzający wpis polskiego sokolnictwa ma listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Sokolnicy nie kryli zadowolenia, że doceniona została piękna polska tradycja, jaką jest m.in. „układanie”, czyli oswajanie, budowanie więzi człowieka z ptakiem, a następnie polowanie. Sokolnicy mają swój język sokolniczy, muzykę i utwory sokolnicze, stroje, wszystko to oraz to, czym się zajmują, składa się na pozytywny wizerunek sokolników.
W Polsce jest obecnie ponad dwustu sokolników.
Następna część programu to oficjalne otwarcie trzydniowych 48. Międzynarodowych Łowów z Sokołami, rangę wydarzenia podkreślił koncert muzyki myśliwskiej i pokazy sokolnicze.
Po uroczystościach uczestnicy wyruszyli na polowanie z „sokołami”.
Do Pińczowa razem z sokolnikami przybyły różne gatunki ptaków - sokoły wędrowne, białozory, rarogi, jastrzębie, jastrzębie Harrisa, czyli myszołowce towarzyskie, orły, razem około setki drapieżników z Polski, Rumunii, Czech, Słowacji i Niemiec.
Należy również podkreślić, że Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku prowadzony przez uczniów Technikum Leśnego odgrywa ważną rolę w rozwoju sokolnictwa w Polsce i rozwoju działalności na rzecz ochrony ptaków drapieżnych.
Obchody 50-lecia istnienia „Gniazda Sokolników” oraz udział w łowach, obserwowanie sposobu polowania różnych gatunków ptaków drapieżnych i pracy psów podsokolich to świetny sposób na podniesienie umiejętności sokolniczych przez uczniów Technikum Leśnego w Zagnańsku.

Z sokolniczym pozdrowieniem
Chwal Ćwik

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.