Image
Image
Image
Image

Dzień dziewiąty

flaga francjaDzisiejszy dzień (15.10.24) na praktykach we Francji był pełen wrażeń i ciekawych zadań!

Na początku odwiedziliśmy 200-letni drzewostan dębowy, który wyglądał naprawdę imponująco. Dowiedzieliśmy się, że te stare dęby mają zostać wycięte zimą tego roku. Kiedy tak chodziliśmy między tymi ogromnymi drzewami, czuliśmy się, jakbyśmy cofnęli się w czasie. Każde drzewo miało swoją historię, a my nie mogliśmy przestać myśleć o tym, jak długo rosły w tym miejscu. Trochę trudno było sobie wyobrazić, że te olbrzymy, które były tu przez tyle lat, niedługo znikną.
Następnie udaliśmy się do najstarszego lasu dębowego we Francji! Drzewa tam rosnące mają około 320 lat! Ogromne wrażenie na nas wywarły swoją wielkością. Wysokość niektórych to nawet 50 metrów, a ich gałęzie zaczynają się dopiero od 40 metra. Wyglądają jak gigantyczne słupy, które dumnie stoją od wieków. To niesamowite, że mimo upływu czasu te drzewa rosną tylko o kilka milimetrów rocznie, a mimo to osiągnęły takie rozmiary!
Później przemieściliśmy się do innego lasu – tym razem był to 60-letni drzewostan sosnowy z brzozami. Sosny nadmorskie i pospolite były głównymi gatunkami, które tam rosły. Naszym zadaniem było wyznaczenie drzew do wycinki w trzebieży późnej negatywnej. Na początku trochę się denerwowaliśmy, bo to było poważne zadanie, ale szybko i z zaangażowaniem wdrożyliśmy się w nie. Pracowaliśmy w grupach, a każde z nas miało tablet, na którym zaznaczaliśmy drzewa przeznaczone do wycięcia. To było jak prowadzenie wielkiej mapy w terenie! Musieliśmy dokładnie oceniać, które drzewa są w najlepszej kondycji, a które należy usunąć, żeby inne mogły lepiej rosnąć. Kiedy skończyliśmy, nasza praca została bardzo pochwalona, co dało nam dużo satysfakcji – czuliśmy, że naprawdę dobrze sobie poradziliśmy!
Na zakończenie dnia zwiedziliśmy muzeum Carnuta, czyli muzeum leśnictwa. Było tam mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia – od starych narzędzi używanych przez leśników, po makiety lasów sprzed setek lat. Przewodnik opowiadał nam historie o tym, jak kiedyś dbano o lasy i jak wiele się zmieniło przez wieki. Dowiedzieliśmy się też, jak ważne jest leśnictwo dla ochrony przyrody. To było fascynujące!
Pod koniec dnia wracaliśmy pełni nowych wrażeń i wiedzy. Już nie możemy się doczekać, co przyniosą kolejne dni praktyk!
Realizacja projektu jest możliwa dzięki FUNDUSZOM UNIJNYM oraz organizacji FRSE.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Rykowisko 2024 ZSL Zagnańsk

Zespół Sygnalistów Myśliwskich Zagnańsk Miedzianka

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.

Rykowisko 2023 Zagnańsk

Rykowisko 2022 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

Jubileusz 55-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku