Image
Image
Image
Image

„Las potrzebuje przyszłości” – czyli August II Mocny, motory, piły i harvestery

„Las potrzebuje przyszłości” to tytuł III wizyty studyjnej uczniów i nauczycieli w niemieckiej szkole partnerskiej – wyjazdu zorganizowanego przez Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Stowarzyszenie „Knieja” przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Tegoroczna wizyta odbyła się w dniach 22–29 września. Uczestniczyło w niej 6 uczniów: Maria Zapała, Magdalena Taborska, Krystian Trębacz, Arkadiusz Warczyk, Hubert Krzysztofik i Krzysztof Rokicki oraz 2 nauczycieli: p. Agnieszka Wilczyńska i p. Michał Buczyński.

Pobyt w Niemczech rozpoczął się bardzo wyrazistym akcentem – wizytą na zawodach w pracach leśnych organizowanych raz na dwa lata przez Landesverein Sachsen. Mieliśmy możliwość przyjrzeć się konkurencjom, porównać sposób ich wykonywania i oceniania z zawodami organizowanymi w naszym kraju.

Podobnie, jak podczas poprzednich wizyt, zwiedzaliśmy szkołę leśną w Morgenröthe, jej macierzystą jednostkę – Centrum Kształcenia Zawodowego Falkenstein, warsztaty szkolne i jednostkę kształcenia praktycznego Jägersgrün. Odwiedziliśmy też Centrum Edukacji Przyrodniczej Oberlauterbach, które dało nam wiele inspiracji do edukowania środowiska lokalnego. Przyglądaliśmy się pracy maszyn i urządzeń stosowanych przy pozyskiwaniu i zrywce drewna – harveter, forwarder. Piła motorowa to również narzędzie rzeźbiarskie, o czym mieliśmy okazję po raz kolejny się przekonać.

Jednym z motywów przewodnich wizyty była postać Augusta II Mocnego, którego dobrze znamy z lekcji historii. Jako elektor Saksonii położył podwaliny planowej gospodarki leśnej, z których czerpiemy do dzisiaj. Pamiątką po Auguście II Mocnym są również liczne budowle, w tym pałace myśliwskie. Odwiedziliśmy dwa: Augustusburg i Moritzburg. Z pierwszym z nich będziemy zawsze wiązać imponującą ilościowo i jakościowo wystawę motorów, a z drugim zagrodę dzikich zwierząt.

Podczas pobytu towarzyszył nam, jak zawsze, p. Roland Hübner, który zaprezentował prowadzone przez siebie prace badawcze, polegające m.in. na pobieraniu próbek gleby i wody. Materiał badawczy wymaga specjalnego sposobu pobierania. Zaproszeni do współpracy chętnie pomogliśmy.

Zwiedzaliśmy... Zwiedzaliśmy.... Widzieliśmy m.in. największy na świecie most zbudowany z cegły, skocznię narciarską Klingenthal, Wystawę Kosmonautyki i owianą legendami Skałę Topazu.

O swoich wrażeniach mogliśmy opowiedzieć Wicestaroście Powiatu Vogtland i dziennikarzowi prasowemu, który w gazecie „Freie Presse” zamieścił artykuł o naszej wizycie.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.