Image
Image
Image
Image

"Egzotyczna owadziarnia" - nowe wieści

W tym roku 2015 kolejny raz zaczynamy przygodę z modliszkami.

Obecnie w naszych terrariach gościmy dwa gatunki. Creobroter gmmeatus oraz Polyspilota griffinii. Obydwa gatunki nie występują w środowisku naturalnym naszego kraju.
Creobroter gemmatus (Asian Flower Mantis) ma dość charakterystyczne wyciągnięte w szpic oczy, ale co najważniejsze na zielonych skrzydłach dużą białą okrągławą plamę, za której przyczyną zwana jest Modliszką oczkową (co dotyczy wszystkich modliszek z rodzaju Creobroter). Jest to gatunek tropikalny, który występuje w Wietnamie, w dzień wymaga temperatury 25 – 30OC oraz wilgotności około 60%. Samica osiąga około 4 cm, samiec jest mniejszy (łatwo może stać się przekąską dla samicy). Samica jako imago żyje nawet do pół roku, łącznie do 11 miesięcy. Niestety, obydwa osobniki, które posiadamy, to samice, dlatego też trwają intensywne poszukiwania odważnego kawalera. Odwaga jest tu bezwzględnie wymagana, gdyż zawarcie bliższej znajomości
z naszymi „pannami na wydaniu” grozi zaproszeniem na obiad pod postacią głównego dania.
Drugi z gatunków, które posiadamy, to Polyspilota giffinii - modliszka pochodząca z zachodniej Afryki, głównie z terenów Kamerunu i Gabonu. To średnie modliszki, samice osiągają około 8 cm, samce są nieco mniejsze. Ponieważ pochodzi z dość gorących terenów, jej wymagania pod względem temperatury są dość wysokie, w dzień temperatura powinna wynosić 25 do nawet 35OC, 
w nocy nie mniej niż 20. Wilgotność powietrza około 60%. Na razie to maleństwa, jednak po każdej wylince będą coraz większe. Na początku jedzą przede wszystkim muszki owocówki, potem świerszcze i koniki polne.

Modliszkami zajmują się głównie Klaudia Bąk i Bartosz Kuleta, natomiast ferie spędzają u Zuzanny Piskorz, Jagody Muszyńskiej i Klaudii Młynek – oczywiście za zgodą rodziców.

Stowarzyszenie "Knieja"

deklaracja

feedback
Image
feedback

Platfoma MOODLE

Image

Dziennik elektroniczny VULCAN

Image
feedback

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku

ZSL Zagnańsk "Okiem ucznia"

100 dni do matury Technikum Leśne Zagnańsk hotel grafit trailer teledysk

Rykowisko 2016 Zagnańsk.

Rykowisko 2017 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2018 ZSL Zagnańsk

Rykowisko 2019 ZSL Zagnańsk

Noc bibliotek 2021

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU SYGNALISTKI MYŚLIWSKIEJ „O RÓG ZBRAMIRA”.