Rykowisko, czyli ślubowanie uczniów klas pierwszych

28 września 2019 r. uczniowie klasy I a, I b i I c składali uroczystą przysięgę pod Dębem Bartkiem, że będą godnie reprezentować szkołę, szanować nauczycieli i dołożą wszelkich starań, aby ich wyniki w nauce były jak najlepsze.


Jednak zanim to się stało, tradycyjnie jak co roku wszystko zaczęło się od pokonania toru z przeszkodami wytyczonego w lesie obok szkoły. Pierwszaki ze specjalnie przygotowanymi fikuśnymi „kocimi ogonami” biegły przez chaszcze, doły, mostki, „małpi gaj”, aby w szałasie szamana dzielnie pokosztować specjalnego napoju i zameldować się, wykazując się znajomością skomplikowanej budowy dzidy. Kiedy już udało im się dotrzeć do końca trasy, wreszcie kat obcinał „kociakom” ogony. Miałczenie było słychać na końcu Zagnańska, ale czego się nie robi, aby zostać pełnoprawnym uczniem Technikum Leśnego.
Twórcami skomplikowanego toru byli uczniowie klas czwartych.
Po pierwszej części Rykowiska uczniowie klas pierwszych ubrali się w mundury leśne i udali się na parking obok Dębu Bartka, aby tam uroczyście ślubować.
Najpierw wezwali Ducha Lasu - Sylwana, który przybył wraz ze swoją świtą – pięknymi nimfami leśnymi oraz mniej pięknymi, za to dzikimi pomocnikami. Wszyscy oni jeszcze raz sprawdzali odwagę pierwszaków, wydając dziwne dźwięki, strasząc przerażającymi minami i rozśmieszając łaskotaniem piórkami.

Dzielni przyszli leśnicy z niezwykłym spokojem znosili to wszystko i ze skupieniem podchodzili kolejno do pasowania. Na słowa: „Pasuję cię na Borusa” każdy uczeń głośno odpowiadał: „Darz Bór” - co oznacza: niech ci bór darzy, wynagradza. Po pasowaniu uczniowie klasy pierwszej śpiewali „Awangardę” - hymn leśników.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy Rykowiska wykonali pamiątkowe zdjęcia pod Dębem Bartkiem.