europe svg facebook svgyt svgbip svg
europe svg
vulcan facebook svgyt svgbip svg europe svg

Rehabilitacja ptaków

Niesienie pomocy ptakom drapieżnym - to nasza misja

Sokolarnia Ćwik - logoPostanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym ptaki mogłyby wracać do zdrowia i odzyskiwać pełną sprawność. Naszym celem jest, aby po pobycie w takim ośrodku skrzydlaty pacjent w pełni zdrowia wracał do natury.

Ośrodek Rehabilitacji Patków Drapieżnych jako pierwszy w regionie zaczął specjalizować się w ich rehabilitacji. To o tyle istotne, że koniec XX wieku charakteryzował się dramatycznie niską liczebnością ptaków drapieżnych. Powód takiej sytuacji jest prosty – zawinili jak zwykle ludzie, którzy w nieprzemyślany sposób stosowali niebezpieczne dla środowiska środki chemiczne.
Skrzydlaci pacjenci trafiają do nas z różnych przyczyn. Często są to pisklęta, które wymagają szczególnej troski i poświęcenia czasu. Musimy je odchować i nauczyć samodzielnego życia w środowisku naturalnym. Ptaki ranne lub chore potrzebują spokoju i fachowej opieki. Większość pacjentów po wyleczeniu powraca do swoich naturalnych siedlisk. Zanim jednak odzyskają pełną sprawność fizyczną, ptaki są otaczane opieką, doglądane i leczone. To o tyle trudne, że z ptakami drapieżnymi należy postępować tak, by nie przyzwyczaiły się do obecności człowieka. Po wypuszczeniu na wolność muszą przecież poradzić sobie samodzielnie.

 

O działalności Ośrodka Rehabilitacji Ptaków drapieżnych więcej w poniższych filmach:

https://www.tvswietokrzyska.pl/artykul/61485,odcinek-8

https://www.youtube.com/watch?v=fzb4MNzs-KQ&list=PL4A446D93455F2E90&index=14

 

Co zrobić, jeśli znajdziesz ptaka drapieżnego, potencjalnie poszkodowanego? Dokładnie przeczytaj!
Spróbuj zaobserwować, jak najwięcej szczegółów związanych z sytuacją, w jakiej znajduje się poszkodowany ptak. Jest to bardzo ważny etap, na którym trzeba ocenić, czy interwencja jest konieczna.

Kiedy należy zabrać ptaka?

  • gdy ptak jest ranny – wyraźnie widać ranę, krwawienie, nietypowy sposób poruszania się lub problemy z lotem;
  • gdy ptak zachowuje się nietypowo – pierwszy najważniejszy symptom, jaki może wzbudzić Twoje zainteresowanie, to brak reakcji ze strony ptaka na otoczenie i Twoją obecność, jeżeli ptak nie ucieka, co powinno być jego naturalną reakcją, możemy wnioskować, że potrzebuje pomocy.

Co zrobić, jak znajdziesz pisklaka?

  • upewnijmy się, czy pisklę na pewno wymaga pomocy – jeżeli znalazłaś/eś pisklę, spróbuj namierzyć gniazdo i odłożyć je na miejsce (nie jest prawdą, że dorosły ptak wyczuje zapach człowieka i odrzuci pisklę), jeżeli jest to niemożliwe, bo gniazdo zostało zniszczone, lub wiesz, że rodzice nie żyją, interwencja jest konieczna, pamiętaj jednak, że pisklęta są bardzo wrażliwe i potrzebują odpowiedniej opieki.
    Nie zabieraj podlotów!!!
  • jeżeli spotkasz na swojej drodze młodego ptaka, który nieudolnie podskakuje lub podlatuje, prawdopodobnie jest to podlot, który właśnie uczy się samodzielności poza gniazdem. Jest to sytuacja normalna. Nie zabieraj go spod opieki rodziców, którzy w tym okresie dbają o jego bezpieczeństwo i go dokarmiają! Podloty, jeżeli nie są ranne lub zagrożone, np. atakiem drapieżnika, nie potrzebują Twojej pomocy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której widzisz, że podlot jest ranny, wiesz, że jego rodzice nie żyją, lub podlot znajduje się w miejscu, które stanowi dla niego zagrożenie – jeżeli jednak nie zaobserwujesz u podlota żadnych ran, poza tym ptak żywo reaguje na bodźce, nie należy takiego ptaka zabierać.

Pamiętaj, że od momentu, kiedy napotkałeś ptaka i postanowiłeś zainterweniować, jego życie i zdrowie zależy w dużej mierze od Ciebie. W miarę możliwości i swojej wiedzy postaraj się zapewnić mu warunki, w których stan jego zdrowia się nie pogorszy.

Jak zapakować poszkodowanego?

  • karton/pojemnik, w którym przewozisz ptaka powinien ograniczać jego ruch – najlepiej przewieźć ptaka w kartonie, który będzie dostosowany do jego rozmiaru – pamiętaj, że podczas transportu ptak będzie się w nim przemieszczał, więc karton nie powinien być za duży, tak by ptak nie zrobił sobie krzywdy. UWAGA! na kartony po środkach chemicznych zostawiających mocny zapach – ptaki mają bardzo wrażliwy układ oddechowy i wszelkie opary chemiczne mogą być dla nich szkodliwe, a nawet trujące;
  • dno najlepiej wyłożyć ręcznikiem papierowym lub miękką tkaniną – UWAGA! nie wkładaj do transportera tkanin, które się strzępią, waty, czyli rzeczy, w które ptak może się zaplątać;
  • pamiętaj o dostępie tlenu – zrób w kartonie dziurki, otwory wentylacyjne;
  • ogranicz maksymalnie dostęp bodźców z zewnątrz – ograniczy to stres przewożonego zwierzęcia, dyskretnie zerkaj, czy ptak dobrze znosi transport, ale też staraj się nie naruszać jego spokoju;
  • kontroluj temperaturę – w lecie łatwo może dojść do przegrzania, a zimą do wychłodzenia – pamiętaj, że osłabione i chore ptaki oraz pisklęta potrzebują ciepła (pisklęta nieopierzone, zwłaszcza wychłodzone ogrzewamy od razu w momencie znalezienia, trzymając je w rękach) – do ogrzewania możemy użyć plastikowej butelki z ciepłą wodą lub termoforu, owijamy je ręcznikiem i umieszczamy w transporterze tak, by nie zagrażały ptakowi podczas transportu.

Pamiętaj, żeby upewnić się, czy interwencja jest absolutnie konieczna – jeżeli nie jesteś pewna/pewien, czy zabrać ptaka, zadzwoń do ośrodka. Lepiej wykonać kilka telefonów, niż niepotrzebnie zabrać ptaka z jego naturalnego środowiska, w którym jest mu najlepiej.